Son Dakika Haberler

Siyasette Tatil Yok. Bayram Tatilinde Eylem Yaptı

Siyasette Tatil Yok. Bayram Tatilinde Eylem Yaptı
Okunma : 109 views Yorum Yap

ismail_1Sarıyer Belediye Başkan Yardımcısı İsmail Erdem, Pinargözü köyünde eylemdeydi. Bayram tatili siyasi kişilerin memleketlerine giderek yakın dostları ile birlikte olmaları ve memleketlerinin sorunları ile daha yakından ilgilenmeleri için fırsat oluyor. Öz’e dönüşte önemli bir çalışma olan ve insanların doğduğu yerlere geri dönüşünde yaşamın gerçekleri ile yüzleşmesi ve sahipsiz kalmadıklarını, topraklarını bırakıp gitmediklerini gösteriyorlar.

 

Bayram tatilini memleketinde geçiren ve burada siyasi faaliyetlerde bulunan İsmail Erdem, Sivas Bakırtepe, Pınargözü köyünde 3 yıldır siyanürle maden çıkaran Demir Export şirketinin bayramda köylülere dağıttığı çikolataları birlikte maden tesisine gelerek iade ettiler.

 

Sarıyer Belediye Başkan Yardımcısı İsmail Erdem’in Pinargözü Derneğini ziyaret etti. Derneğin öncülük ettiği eylemde halkın temel su ihtiyacını tamamen yok eden firma ile köylüler mahkemeye gidiyor.

 

Demir Export, bölge halkına altı ay boyunca arsenikli su içirdi. Kangal Toplum Sağlık Merkezi tarafından bölgeye bağlanan şebeke suyunda Şubat 2013’te yapılan ölçümlerde arsenik oranı mevzuat limitinin üzerinde 25 ppm olarak tespit edildi. Şebeke suyundaki arsenik, Pınargözü, Davutoğlu ve Taşgeçit köylerini etkiledi. Demir Export, bölge halkının tepkisi ardından su şebekesi için arıtma tesisi kurarken, köyde şimdi su sıkıntısı yaşanıyor. Pınargözü Köy Derneği, su kaynaklarını geri almak için Demir Export firmasına dava açacak.

 

1956 yılından bu yana bölgede faaliyet gösteren Demir Export şirketinin maden sahası, Pınargözü köyüne 2 km uzaklıkta. Maden sahasında yapılan çalışmalar sırasında patlatılan dinamitlerle maden ocağının derinliği 168 metreye indi. Köyde 165 metre derinliğinden çıkan su kaynağı 2011 yılında kot olarak alçakta kalan maden ocağına kaydı.

ismail_2ismail_4 (1)ismail_4 (2)