Son Dakika Haberler

Şükrü Genç Tekrar Seçilmeli mi? %47

Şükrü Genç Tekrar Seçilmeli mi? %47
Okunma : 161 views Yorum Yap


23113Yerel seçimlere az bir zaman kala Belediyeler Performans araştırmaları yaptırıyor.

2014 yerel seçimleri Türkiye’nin dönüm noktası olacak. AKP iktidarının başarı performansı da yerel seçim sonuçlarına göre belirlenecek. Yapılan tüm kamuoyu araştırmaları, analizler AKP hükümetinin başarı göstergelerinde, toplumun gözünde inançsızlığı, güvensizliği, halka karşı baskıcı davranışı, seçim sonuçlarının inandırıcı olmayışı, Israrla yüzde elli diyerek Türkiye halkının seçim sonuçlarına inanmıyor oluşu neticesinde hükümet, 2013 yılında yapılan analizleri açıklamaktan vazgeçmiş durumda.

“AKP Hükümetinin 2013 yılında yaptırdığı ve ısrarla halkımızdan sakladığı yüzlerce performans değerlendirmeleri olmasına rağmen, açıklanmakta zorlandığını biliyoruz.”

Her yıl, onlarcası yapılan anketlerin ve analizlerin nedense Hükümet tarafında 2013 yılında yapılanlar basına sızdırılmamasına önemle dikkat edilmektedir.

Kaybetme Korkusu ve Şiddet Siyaseti, Eylül Sendromu ve 12 yıl sonra ilk defa yerel seçim korkusu yaşamaktadır.

      *    *    *

CHP kendi bünyesinde yaptırmış olduğu ve profesyonel olarak gerçekleştirilen analizlerde ise beklentinin yüksek çıkması sonucu farklı çalışmalar içerisine girmiş, toplumun hükümete karşı Taksim Direniş tepkilerini olumlu bir şekilde karşılayabilmek ve eylemci kitleleri partiye katabilmek için yeni projeler geliştirmekte olduğunu biliyoruz. Yerel seçim adaylarında “Meclis Üyeliklerinde”, Parti yönetimlerinde aktif görevler vermeye hazırlandığı CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu tarafından bizzat açıklandı.  

Kılıçdaroğlu, CNNTÜRK de katılmış olduğu canlı yayında, ön seçim açıklamasında “kısmii yerlerde” üyelerle önseçim, delegelerle önseçim, kamuoyu araştırmaları yapılarak karar verilecek dedi, “kısmi yerler açıklaması”, PM si hangi illerde önseçim yapılacağını belirleyecek”, Bu durumda üç büyük ilde Ankara, İstanbul, İzmir de risk almak istemediğini açıkça izah etmeye çalıştı. Kazanılmış belediyelerde risk almak istemedi.

Belediyelerimizin performans değerlendirilmelerinden sonra kesin kararımızı vereceğiz açıklaması yaptı.

     *    *    *

2014 yerel seçimleri için belediyeler düzenli olarak 2013 yılında profesyonel firmalara performans değerlendirme, kendi bölgelerinde saha çalışmaları yaptırmaktadırlar.

Son Üç seçimde analiz sonuçlarının doğru çıkması, tüm partiler tarafından dikkate alınmaktadır. Partiler kendi bünyelerinde, belediyelerde profesyonel firmalar ile çalışarak, siyasi, kültürel, stratejik çalışmalar yaparak, halk kitlelerine doğrudan ulaşım ve birebir hizmet anlayışı ile yapmış olduğu çalışmalarda, alınacak neticelerin kendi iç denetim ve siyasi geleceklerini de görmektedirler.

Sarıyer Belediyesi, her yıl olduğu gibi bu yıl da, 2013 Mayıs ayında sonuçlanan aşağıda sunduğumuz analizi yaptırdı.

RBI Strategies & Research şirketi, Rick Ridder’in yapmış olduğu Sarıyer genelinde araştırmasında ilginç sonuçlara rastlandı. Anketin saha çalışmaları “Thinkneuro” şirketi tarafından, sorular ve tüm analizler RBI Strategies & Research şirketinden yapıldı.

         Bu anket, Sarıyer ile sınırları içerisinde 18 yaş üzerindeki seçmenlerle yüzyüze görüşme tekniği ile yapıldı.

         Anketin hata payı +/- 3.46 olup güvenirlilik derecesi %95 tir.

 

SARIYER HALKININ EKONOMİSİ KÖTÜYE GİDİYOR

Sarıyer halkının kişisel ekonomik durumu “Kararsız seçmenlerde %40 son 5 yılda daha kötüye gittiğini belirtiliyor.”

Değişken seçmende ise %80 son beş yılda daha iyiye gittiği veya aynı kaldığını belirtmiş.

LAİKLERİN EKONOMİSİ ZAYIFLAMIŞ

Kendini laik olarak tanımlayan seçmenlerin %52 si son beş yılda ekonomik durumlarında zayıflama olduğunu belirtmiş. Burada toplumsal huzursuzluk gösterge olarak kabul ediliyor.

SARIYERDE HİZMET KALİTESİ

Çöp Hizmetleri %82, Temizlik Hizmetleri %81, Park Bahçeler %68, Asfalt Yol %62, Cenaze Hizmetleri %60, Su Kanalları %59, Eğitim %59, 

Yüzde ellinin altında performanslar ise ilginç çıkıyor.

Spor %49, Zabıta %47, İmar %43

“Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç’in, seçmenler tarafından beğenilmesine sebep yapılan hizmetler,  belediye hizmetlerinin etken olduğu gözlemleniyor.”

ŞÜKRÜ GENÇ’i TAYYİP ERDOĞANDAN ÇOK SEVİYORLAR

Sarıyer halkı, Belediye Başkanı Şükrü Genç’i, İBB başkanı Kadir Topbaş ve Başbakan Tayyip Erdoğan’dan daha çok seviyor.

Kararlı seçmen, değişken seçmen, %62 -%40

ŞÜKRÜ GENÇ’İN İŞ PERFORMANSI

Mükemmel diyenler %12, iyi diyenler %34, Orta %26, Zayıf %23, Emin değilim %5  seçmenin %14’ü ise başkanın kişiliğini iş performansından daha pozitif değerlendiriyor.

Değerlendirmede seçmen yaşı yüksek olanlarda Belediye Başkanı Şükrü Genç’in performansı yükseldiği görülüyor.

56+/ %58, 41-55 /%59, 31-40 / % 42, 18-30 / %40

Bugün seçim olsa…

Sarıyer halkı %38 CHP, %22 AKP,%11 MHP, %13 Kararsız, oy veriyor

ŞÜKRÜ GENÇ NEREYE GİDERSE O PARTİYE VERİRİM DİYENLER %22

*    *    *

Şükrü Genç  %52 gibi bir oran ile Sarıyer de en olumlu performans olgusuna sahip. Olumluluk oranı 1.49  ile en yüksek oran çıkıyor. Bu oran dünyada en yüksek 1.50 ve üzeri olduğu biliniyor. CHP Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç yüksek başarı oranı yakalayan siyasetçi olarak kabul ediliyor.

Analiz sonuçlarında Sarıyer halkı Belediye Başkanını değiştirmek istemiyor.

Mustafa Balcı/ Sariyer Times