Son Dakika Haberler

Türklerin Gizli Hesapları İnternete Sızdı.

Türklerin Gizli Hesapları İnternete Sızdı.
Okunma : 109 views Yorum Yap

turk_paralari-hsbc-uzerinden-donuyor_mHSCB hesapları internetten sızdırıldı ve Türklerin milyar dolarları meydana çıktı.

Dünyanın en büyük 2. bankası olan HSBC’nin İsviçre şubelerindeki hesaplar internete sızdı. Hesaplar arasından Türklere ait hesaplar da çıktı. Hesaplar arasında, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın İsviçre’de olduğu iddia edilen hesapların olup olmadığı merak konusu olurken, Türklerin sadece HSBC’deki hesaplarda 3.5 milyar dolar parasının olduğu ortaya çıktı. Hesaplar arasında 263.7 milyon dolarlık bir hesabın bulunduğu belirlendi.

 

HSBC’nin İsviçre’deki bankası ve şubelerinde bulunan 106 bin hesaba ilişkin bilgiler internete sızdırıldı. 100 milyar doların üzerinde paranın bulunduğu hesaplar 203 ülkenin vatandaşlarına ait.

 

Sızdırılan bilgiler de vergi ödememek için “vergi cenneti” olarak nitelenen ülkelere kaçırılan paraları araştırmak üzere kurulan ve bağımsız araştırmacı gazetecilerden oluşan Uluslarara Gazeteciler Ortak Girişimi (ICIJ) tarafından yayınlandı.

 

ICIJ’ın paylaştığı bilgilere göre; hesaplar arasında Türkiye uyruklu kişilere 4 bin 584 hesap bulunuyor. Bu hesaplar 3 bin 105 kişiye ait. Yani birçok kişinin HSBC’nin İsviçre’deki şubelerinde birden çok hesabı var. Bu kişilerin hesaplarında 3 milyar 490 milyon dolar bulunuyor. Hesaplardan 2 bin 711 tanesi 1995-2006 yıları arasında açıldı. ICIJ’ın yayınladığı grafik dikkate alınırsa hesaplardan bin 200’ü halen aktif; yani halen kullanıyor.

 

Türk uyruklulara hesaplar arasında yatırılan para miktarı 263.7 milyon doları ulaşan hesaplar da buluyor. Bir başka deyişle her bir hesapta bulunan para miktarı dikkate alınarak yapılan sıralamada bazı hesaplarda 263.7 milyon doları bulan paralar olduğu belirlendi.

 

106 bin hesap arasında sayı olarakta, miktar olarakta ilk sırada İsviçre yer alıyor. Türkiye ise hesap sayısı açısından 9., hesaplardaki toplam para miktarı açısından ise 23. sırada yer alıyor.

 

WikiLeaks belgelerinde Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ı İsviçre bankalarında hesaplarının olduğu iddia edilmişti. Ergenekon Davası’ndan tutuklandıktan sonra Silivri Cezaevi’nde yaşamını yitiren Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) eski yöneticisi Kaşif Kozinoğlu, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın İsviçre’deki 8 gizli hesapta 800 milyon doları olduğunu ileri sürmüştü. Dolayısıyla hesaplar arasında iddia edilen bu hesapların da bulunup bulunmadığı merak konusu oldu.