Son Dakika Haberler

“OYUNLAR VE SPOR EĞİTİM MODÜLÜ UYGULAMA SEMİNERİ”

“OYUNLAR VE SPOR EĞİTİM MODÜLÜ UYGULAMA SEMİNERİ”
Okunma : 97 views Yorum Yap

imageİstanbul Kalkınma Ajansı tarafından desteklenen ve İstanbul Gençlik Hizmetleri ve Spor Müdürlüğümüz tarafından yürütülen “Çocuklar Sporla Geleceğine Koşuyor” projesi kapsamında okullarda uygulanacak olan “Oyunlarla Eğitim Modülü” hakkında bilgilendirme toplantısı yapıldı.

İstanbul Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürümüz İbrahim İlhami Koç’un öncülüğünde kurulan Proje Koordinasyon ve Ar-Ge birimimiz tarafından gerçekleştirilen bilgilendirme toplantısına, uygulamanın yapılacağı 9 pilot İlçe’nin Gençlik Hizmetleri ve Spor İlçe Müdürleri katıldı.
“Oyunlarla Eğitim Modülü” hakkında yapılacak olan eğitim toplantıları ile ilgili olarak gerçekleştirilen toplantıya İl Müdürümüz İbrahim İlhami Koç da katılarak projeye verdiği önemi bir kez daha vurguladı.

Gençlik Hizmetleri ve Spor Müdürü İbrahim İlhami Koç’un öncülüğünde kurulan Proje Koordinasyon ve Ar-Ge birimimiz tarafından hazırlanan proje, İstanbul’da 39 ilçedeki 1379 okulda 41 bin 370 çocukla buluşacak projenin temel noktasını 10 yaş grubu çocuklar oluştururken, Oyunlar ve Spor Eğitim Modülü sayesinde “vücut farkındalığı/vücut bölümleri ve bunların yapabileceği hareketler”, “alan farkındalığı/kişisel ve genel alan, yönler, seviye, yol, uzam, ebat”, “efor/zaman, tempo, güç ve akıcılık”, “hareket ilişkileri/kendi vücut bölümleri, diğer kişi ve nesnelerle” ve zaman ayırma, çaba, ilgi, tutum, tekrar yapma, fiziksel etkinlik ve spor imkanları ve bunlara ulaşımın sağlanması gibi konulara ilişkin bilgilerle çocukların ilgili spor branşına yönlendirilmesi sağlanacak.

Çocukların fiziksel ve zihinsel açıdan gelişimlerinin takibi sınıf öğretmenleri ile beden eğitimi ve spor öğretmenleri tarafından e-yazılım ile gerçekleştirilecek.

İstanbul’da yaşayan çocukların dezavantajlılık durumlarının tespiti ile çocukların motorik özelikleri ve sosyo-demografik özelliklerinin analizi yapılarak elde edilecek karşılaştırmalı sonuçlar ile geliştirilen oyunlar ve spor eğitim modülü için de önemli bir veri kaynağı oluşturacak.

Oyunlar ve Spor Eğitim Modülü kapsamında ilk etapta seçilen 9 pilot ilçe ise, Ümraniye, Üsküdar, Kadıköy, Esenler, Eyüp, Bakırköy, Beyoğlu, Güngören ve Başakşehir olarak belirlendi.