Son Dakika Haberler

Özel Olimpiyatlar Türkiye sporcuları, dünyaca ünlü Amerikan futbolcuları ile buluştu

Özel Olimpiyatlar Türkiye sporcuları,  dünyaca ünlü Amerikan futbolcuları ile buluştu
Okunma : 94 views Yorum Yap

imageZihinsel engelli bireyleri, çeşitli spor dallarında diğer bireylerle bir araya getirerek; toplumsal hayata katmayı hedefleyen Özel Olimpiyatlar Türkiye, “American Football Without Barriers (AFWB)” projesi kapsamında Amerikan futbolunun ünlü oyuncularıyla bir araya geldi.

Temelleri 1982 yılında Prof. Dr. Hıfzı Özcan ve Sakıp Sabancı’nın önderliğinde atılan, Dilek Sabancı’nın Onursal Başkanlığını yürüttüğü Özel Olimpiyatlar Türkiye’nin desteklediği 40 özel sporcu ile 20 partner sporcu, American National Football League oyuncularıyla buluştu.

“American Football Without Barriers (AFWB)” projesi kapsamında, İstanbul Teknik Üniversitesi Stadyumu’nda Amerikan futbolunun 12 ünlü ismi ile bir araya gelen özel sporcularla partnerleri, oyunculardan yetenek geliştirme eğitimi aldı. Amerikan Futbolu ile ilgili temel bilgileri tecrübe ederek öğrenen özel sporcular bu spor dalında da iddialı olduklarını gösterdiler. Keyifli anların yaşandığı etkinlik sırasında, özel sporcuların Amerikan futboluna olan ilgileri ve çabaları izleyicilerden alkış topladı.

Özel Olimpiyatlar Türkiye Hakkında:

Özel Olimpiyatlar Türkiye, tüm dünyada 170 ülkeye yayılmış 225 kuruluşu kanalıyla, 4,4 milyon kişiye ulaşan Uluslararası Özel Olimpiyatlar’ın (Special Olympics) Türkiye’deki tek temsilcisidir. Zihinsel engelli bireylerin spor eğitimi almasını destekleyen Özel Olimpiyatlar Türkiye; sporcuların, çeşitli müsabakalara katılarak diğer bireylerle birlikte sosyal hayatta yer almaları için çalışıyor.