Son Dakika Haberler

BİLİM İNSANI PROF.DR.UNAT, SARIYER’DE

BİLİM İNSANI PROF.DR.UNAT, SARIYER’DE
Okunma : 17 views Yorum Yap

Prof.onatTürkiye’nin ilk kadın siyaset bilimcisi, yazar, çevirmen, hukukçu, sosyolog, siyaset ve iletişim bilimci olan Prof. Dr. Nermin Abadan Unat ve öğrencileri Sarıyer Belediyesi’nin misafiri oldu. Danimarkalı, Alman, Hollandalı ve Türk olmak üzere 4 öğrencisi ve öğretim görevlisi Bahar Özay ile birlikte Sarıyer’e gelen Unat kentleşme, kent kültürü ve kentsel dönüşüm konularının işlendiği gezi süresince Sarıyer hakkında yerinde bilgi aldılar. Derbent Mahallesi’nde başlayan geziye mahalle Muhtarı Aydemir Görmez eşlik etti. Kentsel dönüşüm konusunda örnek mahalle incelemesi sırasında Unat ve öğrencileri hem Muhtar Aydemir Görmez’den hem de Sarıyer Belediyesi Kentsel Tasarım Müdürü Murat Durna’dan detaylı bilgi aldı.

Sarıyer Belediyesi Başkanlık binasını ziyaret eden heyet Özel Kalem Müdürü Şehnaz Bulut tarafından ağırlandı. Görüşmenin ardından öğrencileriyle Sadberk Hanım müzesini ziyaret eden Unat’a Sarıyer Belediyesi Kentsel Tasarım Müdürü Durna’nın yanı sıra Dış İlişkiler Koordinatörü Kübra Küçükerden Koçan ile İletişim ve Basın Koordinatörü Önder Kömür eşlik etti. Bu imkanı sağlayan Belediye Başkanı Şükrü Genç’e teşekkür mektubu yazan Prof.Dr.Nermin Abadan Unat gezinin sonunda Boğaziçi Üniversitesi bahçesinde gerçekleştireceği dersi Sarıyer Belediyesi Başkanlık Binası bahçesinde gerçekleştirdi.
Biliminsani

Prof. Dr. Nermin Abadan Unat Kimdir?

Prof. Dr. Nermin Abadan Unat 1921 Viyana doğumlu. Türk yazar, çevirmen, hukukçu, sosyolog, siyaset ve iletişim bilimci. Türkiye’de iletişim bilimlerinin oluşumuna katkı veren öncü isimlerdendir. Public Opinion sözcüğünün Türkçe karşılığı olan Kamuoyu sözcüğünü Türkçeye kazandırmıştır. Ayrıca Public Relations teriminin Türkçe karşılığı Halkla Münasebetler (sonra Halkla İlişkiler olmuştur) sözcüğünü literatürde ilk kez kullanan kişi olarak bilinir.

Nermin Abadan Unat, Boğaziçi Üniversitesi ile İstanbul Üniversitesi’nin Kadın Araştırma Merkezi’nde ders vermektedir. Yurt dışındaki Türk işçiler konusunda yaptığı çalışmalar nedeniyle Almanya Devlet Başkanı’ndan liyakat nişanı alan Abadan Unat’ın Almanca, İngilizce, Fransızca kitap ve makaleleri bulunmaktadır.