Son Dakika Haberler
“width=“1080

KARDEŞLİK SOFRASINI KİLİSE BAHÇESİNDE KURULDU

KARDEŞLİK SOFRASINI KİLİSE BAHÇESİNDE KURULDU
Okunma : 1.191 views Yorum Yap

635721065490709610Birçok farklı din, mezhep ve kültürü barındıran, birlik ve beraberliği ayakta tutan, barış ve huzurun temelini oluşturan inanç ve kültürlerin birlikte yaşanmasını hedef edinen Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç, Ramazan Ayı süresince her mahallede kurulan iftar sofralarının yanı sıra, taksi durakları ve sokaklarda kurulan sahur sofralarından sonra, Büyükdere’de hizmet veren Surp Hripsimyans Ermeni Kilisesi’nde verdiği sahur yemeği ile, her dinden ve inançtan birçok insanı sevgi sofrasında buluşturdu.

Kilisede, imamın dualarına hep birlikte ‘Amin’ denildi.

Bütün ellerin Allah’a yakarmak için açıldığı, hep bir ağızdan Büyükdere Camii İmamı İlyas Berber’in ettiği dualara ‘Amin’denildiği mübarek bir gecede, dünyada ilk kez bir kilisede tutacakları oruç için niyet eden Müslümanlar, Hıristiyan kardeşleriyle aynı masada sahur yapmanın ayrıcalığını yaşadılar.

Vakıf Başkanı Murat Süme: Başkan Şükrü Genç bize yol gösterdi.

Sahurda bir konuşma yapan Surp Hripsimyans Ermeni Kilisesi Vakfı Başkanı Murat Süme, yaklaşık 5 yıldır yaptığı vakıf başkanlığı görevi süresince Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç’ten hep destek ve yardım gördüklerini dile getirdiği sözlerini şöyle sürdürdü: “Başkan Genç bize yol gösterdi. Bizlerde kilisemizin kapılarını herkese açtık. Eskiden kilisemizin önünde gelip geçenler içeride ne olduğunu bilmezdi. Başkan Şükrü Genç ve çalışma arkadaşlarının sayesinde kilisemizi dostlarımıza, komşularımıza ve arkadaşlarımıza açtık. Şimdi dışarıda merhabalaştığımız dostlarımız buradalar ve ilk defa bir sahur yemeğinde bir araya gelmek bizim kilisemize nasip oldu. Sizleri ağırlamaktan büyük mutluluk duyuyor, kendim ve vakfım adına teşekkür ediyorum. Allah sizden razı olsun”

Büyükdere Camii İmamı İlyas Berber; “Biz komşumuzun Müslüman veya gayrimüslim olmasına bakmayız”

Okuduğu güzel duaların ardından kiliseyi dolduran ve aynı Allaha yakaran yurttaşlara hitaben konuşan Büyükdere Camii İmamı İlyas Berber, komşusu açken tok gezen bizden değildir diyen bir dinin görevlisi olarak, Müslüman veya gayrimüslim olup olmadığına bakmaksızın tüm insanlara sağlık, huzur ve barış diledi. Berber; “Hepimiz Allahın kullarıyız. Yeter ki bunu unutmayalım” diye konuştu.

Muhtar Ali Yazıcı: Böyle kutsal bir ortamda olmaktan gurur duyuyorum.

Sahur yemeğine katılan Büyükdere Mahalle Muhtarı Ali Yazıcı; “Sarıyer Belediye Başkanı Sayın Şükrü Genç’in önderliğinde gerçekleştirilen böyle kutsal bir ortamda bulunmaktan büyük onur ve gurur duyuyorum. Ev sahipliği yapan kilise vakfına teşekkürlerimi sunuyorum” diye konuştu.

Başkan Genç: Tüm inançların bu şekilde bir arada olabildiği hiçbir yerde savaş ve kavga olamaz.

Zengin ve yoksulun aynı sofralarda oruç açtığı kutsal bir ayda olduklarını hatırlatan Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç, düşmanlığın bittiği bir ayda, farklı inançlara sahip fakat bir arada huzur ve barış içinde yaşayan insanlarla bir kilisede sahur yapıyor olmalarından duyduğu mutluluğu dile getirdi. Çok mutlu bir gecede olduklarını ifade eden Başkan Genç, “Tüm inançların bu şekilde bir arada olabildiği hiçbir yerde savaş ve kavga olamaz” dedi. Mahallelerde kurdukları iftar sofralarına evlerinde yaptıkları yemekleriyle gelen vatandaşları gördükçe, ataların bizlere söylediği “ Sofralar büyüdükçe, bereketi de artar” sözünün ne kadar haklı olduğunu bir kez daha anladığını vurgulayan Başkan Genç, rızkını tanımadığı insanlarla paylaşmaktan haz duyan insanlarla aynı toplumda yaşamanın büyük bir ayrıcalık olduğunu da sözlerine ekledi. Genç, konuşmasının sonunda; “Gelin bunu koruyalım ve daha ilerilere taşıyalım” dedi.

Kilisedeki sahurun ardından tutulacak oruçlar için niyet edildi.

Hep birlikte edilen dualar ve yenilen yemeğin ardından ertesi gün tutacakları oruç için Hıristiyan kardeşleriyle aynı masada niyet eden Müslüman vatandaşlar, konukseverliklerinden ötürü kilise yönetimine teşekkür etti.

Surp Hripsimyans Ermeni Kilisesi’nde düzenlenen sahur yemeğine, CHP Sarıyer İlçe Başkanı Mehmet Deniz, Sarıyer Belediyesi Meclis Başkan Vekili Hüseyin Coşkun, Meclis Üyeleri Sevim Çelebi, Hayrettin Dereli, Salih Akıncı, Sarıyer Belediye Başkan Yardımcıları Semra Kartal, İsmail Erdem, İstinye Mahalle Muhtarı Recep Alkan, Ermeni Patrikhanesi Yardım Kolu Başkanı Linda Süme, Büyükdere Güzelleştirme ve Yardımlaşma Derneği Başkanı Fikret Yazıcı, Sarıyer Belediyesi Birim Müdürleri, merhum sinema oyuncusu, unutulmaz aktör Nubar Terziyan’ın oğlu Berç Terziyan ve çok sayıda Büyükdereli vatandaş katıldı.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)