Son Dakika Haberler
“width=“1080

DOLAR VE EKONOMİ NEREYE GİDİYOR

DOLAR VE EKONOMİ NEREYE GİDİYOR
Okunma : 3.998 views 2 Yorum

Günlerden 28 mart 2021 tam bir hafta on gün oldu. Dolar ve ekonomi nereye gidiyor? 18 Mart 2021 günü Merkez Bankası sürpriz bir kararla, politika faizini 200 baz puan arttırdı.

Faiz artışı, enflasyonun bir buçuk puanlık artışı ve Amerikan tahvilleri faizinin artışından sonra 7.50 seviyelerindeki Dolar kurunu 7.20 seviyesine düşürmüştü. “Belli ki Dolar kuru baskılanmaya devam edecek” diyorduk ki, hiçbir şey beklenildiği gibi olmadı.

7 Kasım 2020’de Merkez Bankası Başkanlığına getirilen Naci Ağbal, yüksek faiz politikasıyla ve faiz konusundaki iddialı açıklamalarla kısa vadede piyasalara güven veriyordu. Faiz düşürmenin söz konusu olmadığını her konuşmasına ekliyordu. Aslında ekonomiyi kurtarma planı açısından kısa vadede başarılı bir yol izliyordu. En büyük sorun faiz oranının çok ciddi seviyede olmasıydı. Çünkü büyük ekonomiler içerisinde en yüksek faizi veren ülke konumuna geldik.

Ancak haftasonu sürpriz bir kararla Naci Ağbal görevden alındı ve yerine Şahap Kavcıoğlu getirildi. Kara pazartesi yaşandı. Türk lirası bu faiz oranına rağmen %15 değer kaybetti. Piyasanın güven ortamı kaybolmuştu. Şahap Kavcıoğlu’nun köşe yazılarını incelediğimizde, kendisi faize pek sıcak bakmayan bir insan. Tabi ki piyasalarda buna göre pozisyon almış oldu. Neredeyse faiz hakkındaki her yazısında faizin düşürülmesi gerektiğini savunuyor. Doğal olarak da geçen haftaki Merkez Bankası toplantısında arttırılan faizin oranının marjinal faydası da kalmamıştır.

Peki ya şimdi ne olacak? Öncelikle Dolar’da asıl vaziyet nisan toplantısında belli olacak. Şahap Kavcıoğlu, yazdığı yazılardaki gibi bir yol izleyip faiz oranını düşürürse, hele ki sert bir faiz düşüşü kararı alırsa dolar rahatlıkla 9 lirayı bulacaktır. Ancak bu tarihten itibaren dolar için 7.80’in aşağısına düşmesi hayal diyebiliriz. Ve herkesin merak ettiği altın fiyatlarının kaderi ne olacak? Faiz sert düşüş yaşasa bile, basit bir matematiksel hesap yaptığınızda, gram altının 520 lirayı geçme ihtimalinin çok düşük olduğunu hesaplayabilirsiniz. Ancak artık alınacak her türlü karara rağmen de 450 liranın altına düşmeyecektir. Kasım ayında 530 liradan gram altın alanlar bir mucize olmadıktan sonra 2022’yi beklemek zorunda kalacaklardır.
Pek tabiidir ki bu yazmış olduğum yazıya anlık yaşayan ülkemiz ekonomisi açısından bakmak lazım diye düşünüyor bu vesile elinizdekileri korumanız dileğimdir.

Saygılarımla…
Bilal Başpınar
28.03.2021

YORUMLAR (2)

  1. Hüseyin ceber diyorki:

    Geçmişten gelen bankacılık deneyiminiz ve objektif tarafsız doğru tesbit ve analizlerinizle arşivlik bir yorum .
    Yüreğinize ve aklınıza sağlık
    Hep var olmanız dileğiyle