Son Dakika Haberler

BİR ÇINAR DAHA DEVRİLDİ. BU KEZ HIKMET ÖZIŞ’I KAYBETTIK…

BİR ÇINAR DAHA DEVRİLDİ. BU KEZ HIKMET ÖZIŞ’I KAYBETTIK…
Okunma : Yorum Yap

Hikmet Öziş Büyükdere ve Sarıyer’in unutulmazlarından biridir. Kadırga’da doğmuş ve çocuk yaşta Büyükdere’ye gelmiş ve burada yaşamını devam ettirmiştir.

Büyükdere ile bütünleşmiş, simge olmuş ve unutulmazlar arasına girmiştir. Hikmet Öziş 1931 da doğdu, Liseyi bitirdikten sonra bir süre İktisat Fakültesine devam etti. Fakat tercihi futbol olunca üniversiteyi bitiremedi. Çocuk yaşta Çayırbaşı’ndaki Tekel Kibrit Fabrikasında çalışmaya başladı. Bu sırada fabrika takımında da futbol oynadı.

Futbolu beğenildiği için Sarıyer takımına alındı. 1946/47 sezonunda 16 yaşında iken Sarıyer takımında lisanslı futbolcu olarak oynamaya başladı ve başarılı futbolu sonunda 1949 da I. Lig takımlarından Beykoz’a transfer oldu. Başarılı futbolunu devam ettirince Galatasaray tarafından transfer edildi ve bu takımda Gündüz Kılıç, Turgay Şeren, Çoşkun Özarı, Rober Eryol, Muzaffer Tokaç, Naci Özkaya ve Musa Sezer gibi şöhretli futbolcularla birlikte oynadı.

Sarıyer’de oynarken çok küçük olduğu için ona “Küçümen” dediler ve ismi “Küçümen Hikmet” olarak kaldı.

Sporla siyaseti birlikte yürüttü. 1957 de CHP saflarında siyasete başladı. Halkevlerindeki her türlü etkinliklere katıldı. CHP sinde İlçe Yönetim Kurulu Üyeliği, İlçe Başkanlığı (1970) yaptı. Sonraki yıllarda İstanbul Belediye Meclis Üyeliği ve İl Genel Meclis Üyeliği yaptı.

Türk Ticaret Bankasına çalışırken Bank-İş Sendikasının kurucuları arasında yer aldı ve bu sendikada üst düzey yöneticilik yaptı. Önce futbol oynadığı ve daha sonra da yöneticiliğini yaptığı Büyükdere Spor Kulübünde uzun süre başkanlık yaptı.

Sarıyer Spor Kulübü Divan Kurulu Üyesidir. Son İskele Büyükdere (2009) isimli belgesel bir anı kitabı vardır. İki üç yıl önce Huzurevine geçti ve yaşamını burada devam ettirdi. Bir kaç ay evvel hastalandı ve bugün hayata veda etti. Cenazesi 13.07.2021 Salı günü öğle namazını takiben Büyükdere Camiinden kaldırılacaktır. Merhuma Allah rahmet eylesin, yakınlarının, Büyükdere, Sarıyer ve Galatasaray Spor kulübün camiasının başı sağ olsun.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)