Son Dakika Haberler

İSİMLER MEZARTAŞLARINDA KALMAMALI ( Ömer Sezer Bey)

İSİMLER MEZARTAŞLARINDA KALMAMALI  ( Ömer Sezer Bey)
Okunma : Yorum Yap

Zaman zaman Sarıyer mezarlıklarına uğrarım. Yan yana ve daha doğrusu bir birine komşu dört mezarlık. Dolaşır dururum mezarlar arasında. Kaybettiğim yakınlarıma, arkadaşlarıma, dostlarıma dua okurum. Mezar taşı kitabelerine bakarım bolca. Ortalama ölüm yaşı 68-72 civarı görünür. Daha önceleri 60-65 yaştı. Demek ki iyi beslenme ve sağlığa gerekli önemin verilmesi yaşam yıllarının uzanmasına neden olmuş. Hadi bunları bir yana bırakalım YÜCE YARATAN daha uzun yaşamamıza izin vermiş.

Mezar taşlarını okudukça duygulanırım. Nice çocukluk arkadaşım, dostum, mesai arkadaşımın yaşamları gözümün önüne gelir bir de mezarlıktaki kitabesi. Yıllarca vermiş olduğu hayat mücadelesinde yüzlerce sayfa dolduracak hayat öyküsü örneğin; çocukluğu, okulu, gençliği, iş hayatı, evlenmesi, iş tutması, çoluk çocuk sahibi olması, sosyal hayatı vesaire… Sinema şeridi gibi gelip geçer gözümün önünden.

Unutamadığım isimlerle karşılaşırım. Dün beraberdik bugün ayrıyız. İnanılır gibi değil. Ama hayat bu yaşanacak. Kaçınılmaz bir sonuçtur bu. Ne kadar kaçarsanız kaçın gelip yakanıza yapışır ecel…

Birkaç gün önce Sarıyer merkezdeki büyük mezarlığa gittim. Yeni mezarlığın bitişiğinde! Suat Uysallar için bir FATİHA okurum düşüncesi ile… Öyle de yaptım. Çıkarken ÖMER SEZER’in mezarına takıldı gözüm… Doğum: 1906-Ölümü 1975. İçim cızzz etti. Ömer Bey unutulacak bir kişi değil ki: Durup bir FATİHA da Ömer Beyin ruhu için okudum. Allah kabul etsin.

Ömer Sezer kimdir? Kısaca Ömer Ağabey (Büyükdere ve Sarıyerliler böyle derler) kimdir?

Ömer Bey 1906 da Bosna’da doğmuş. Aile kucağında Türkiye’ye göçmüşler ve Karagümrük semtine yerleşmişler. Çocukluğu ve okul hayatı burada geçmiş. Arkadaşları sokak arlarında top oynarken Ömer Bey ondokuz, yirmi yaşın tez canlılığı içinde Karagümrüklü büyüklerin kurmaya çalıştığı Kulüp çalışmalarının içinde yoğrulup duruyordu. Karagümrük Kulübü Mayıs 1926 yılında kurulurken, kurucu başkanları Muhtar Bey’in sağ kolu olarak bütün çalışmaları Ömer Sezer yürütüyor, çok önemli kişi olarak anlatılıyordu…

Ömer Bey’in bu kulüpte çalışmaları 1930 yıllara kadar devam etti. Bu arada Elektrik teknisyeni olarak Tekel Kibrit Fabrikasında işe başlayınca Büyükdere’ye taşındı. İlk işi Fabrikada futbol takımı kurmak oldu.

Sarıyer Spor Kulübünde de bu dönemlerde kuruluş çalışmaları yapılıyordu. Nihayet Sarıyer S.K. 1940 yılında kuruldu, bekleme süresini tamamladıktan sonra lig maçlarına katıldı. İlk iki üç yıl çok başarılı dereceler yaptı ve üç yılda final maçlarında (Play Off gibi) kaybederek I. İstanbul Ligine yükselemedi. Bu durum yönetimin yılmasına neden oldu. Kulübe ilgi azaldı ve kulüp çok güç durumlara düştü. Kongre yapılamıyor, yönetim kurulamıyordu. Akla Ömer Bey geldi. Kendisinden rica edildi ve göreve çağrıldı. Ömer Bey görevi kabul etti ve derhal çalışmaya başladı. Pek çok Kibrit Fabrikası çalışanını üye yaptı! Yönetim kurulunu oluşturdu ve takımı kısa sürede toparladı. Ömer Beyin bu durumu takdir topladı. Bir daha kulüpten hiç kopmadı. Kulüpte hem yönetici, hem kulüp amiri, hem malzemeci olarak ne kadar görev varsa hiç yüksünmeden hepsini yaptı. Zaman zaman ara verdiğinde ise, kayıtlarda ismi olmadıysa bile aynı görevleri üstlendi. Ta ki Profesyonelliğin kabulüne kadar!

Ömer Bey, kulübün profesyonel olmasına profesyonel ligde onamasına da katkı verdi, bu uğraşı sonucunda alınan olumlu sonuçları gördü, izledi. Sarıyer artık profesyonel takımdı, sahip çıkanı çok olurdu, bunu bilmesine karşın yine de Kulüpten elini hiç çekmedi.

Hayatını iyilik üzerine kurmuş, sosyal çalışmalardan geri kalmamış, fakir, fukara , ihtiyaç sahiplerine yardım elini uzatmış, derneklerle devamlı ilgilenmiş biri olarak çok büyük saygınlık kazandı. ÖMER AĞABEY olarak Büyükdere ve Sarıyerlilerin saygısını kazanan büyüğümüzü rahmet anıyorum.

NOT: 1. Foto; Ömer Sezer Bey
2. Foto Muhtar Bey (Karagümrük Kulübü Kurucu Başkanı)
Kaynakça:
Asaf Ayçıl, Karagümrük Tarihi,
İbrahim Balcı, Sarıyer’de Spor Sarıyer Spor Kulübü Tarihi.
İbrahim Balcı, Sarıyer S.K. de Yöneticilik Yapanlar.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)