Son Dakika Haberler

İŞTE UNUTULMAZ RENKLERDEN BİRİ DE RESAİ GÖÇMEN’DİR.

İŞTE UNUTULMAZ RENKLERDEN BİRİ DE RESAİ GÖÇMEN’DİR.
Okunma : 939 views Yorum Yap

Sarıyer balığı, böreği, muhallebisi, suları, mesireleri ile tanınır. Bunu böyle saptadıktan sonra işi Resai Göçmen’e getirebiliriz. Resai Göçmen meşhur Sarıyer Muhallebicisi Şakir Göçmen’in büyük doğludur.

Şakir Efendi işini çocuklarına bırakınca büyük olarak Resai başa geçti ve yenilikler de arka arkaya geldi. Bu aile firması büyüdükçe büyüdü ve şöhreti bırakın Türkiye’nin dört köşesini Avrupa’ya, Amerika’ya kadar ulaştı. Bu oluşumda Resai’nin titizliği, işkolik oluşu, tez canlılığının çok büyük etkisi vardı.

Her şeyin en iyisini, en temizini müşteriye sunmak prensibidir. Sarıyer muhallabecisinin en önemli ürünleri sütlü ve meyvalmı dondurmaları ile su muhallebisi, kazandibi, keşkülü ve ekmek tatlısı idi. Taşradan İstanbul’a gelip de Sarıyer’de, Sarıyer muhallebicisine uğramadan gitmek tuhaf karşılanırdı.

Göçmen ailesi, Resai Göçmenin şahsında değişik alanlarda da yatırım yaptılar. Arazi almak, bunları satarak ya da inşaat yaptırarak değerlendirmek, menkul ve gayri menkule yatırım yapmak gibi…

Resai Göçmen çok titiz, zaman zaman bir o kadar asabi olan, yanlışa direnen, doğruların peşinden giden, yardımlaşmayı her şeyin üstünde tutan biriydi. Sarıyer’in çok sevilenlerinden biri olan Resai, G. Saray ve Metin Oktay hastasıydı. Aynı şekilde Sarıyer S.K. de üyesi ve taraftarlarından biriydi. Gülen, hatır soran, dert dinleyen ve yine aynı şekilde kendini dinleyen biriydi. Ama o da şanssızdı.

Ne kadar dikkat etse şeker denilen müsibet hastalığı yakalandı, sonraları ağır ameliyatlar geçirdi. Hastalıktan ve ölümden kaçış yok ve gün geldi hayata veda etti. Hayata veda ederken tarihi Sarıyer muhallebicisini İMPARATORLUK olarak kardeşi ile çocuklarına bırakıyordu… Resai öldükten sonra İmparatorluk büyük darbe yedi. İmparatorluğun ana binası olan ilk bina BURGER KİNG’ e kiralanınca imparatorluk çöküşe geçti… Yan binada hem muhallebici hem de börekçi olarak faaliyete geçildi. Ne olursa olsun bu durum İmparatorluğun çöküşü gibiydi… Duyumlara göre bu çöküş maalesef devam etmektedir…. Çok iyi dostluğumuz ve arkadaşlığımız vardı Resai Göçmenle, Sarıer denilince akla gelenlerden biriydi. Allah gani gani rahmet eylesin, mekanı cennet olsun (Fotoğraf, Sarıyer Nostalji, Hayati Yurdasev’den alıntıdır.)