Son Dakika Haberler

MUHTAR YUSUF ERDİNÇ (1892-1962):

MUHTAR YUSUF ERDİNÇ (1892-1962):
Okunma : 16.016 views Yorum Yap

Sarıyerliler Yusuf Bey deyip geçemez. O dev bir isimdi. Genç yaşta kendisini mücadelenin içinde buldu. İstanbul işgal edildi.

Sarıyer’de işgalden nasibini aldı ve İngiliz İşgal Ordusu Rumeli Yakası Asayiş Şubesini Sarıyer’de Vapur iskelesinin Büyükdere tarafındaki Büyük Ordu evinde kurmuştu.

Kumandanı da meşhur İngiliz Ajan Bennet’ti…

İşgal ürkütücü, korkutucu ve tiksindiriciydi. Hemen milli duyguları doruğa çıkanlar saflarını belirlemeye başladı. Öylesine bölünmeler oldu ki bir ara ittihatçılar ve milliciler gibi bölünmelere gidildi.

Ama bir büyük isim çıktı ortaya Av. Aziz Bey (Arnavut Aziz ya da Zeynel’in oğlu Aziz, ya da Öğretmen Aziz Bey). Bir diğer tanıtım ismi de Öğretmen Aziz Bey’di. Kendisine ulaşan millicilerin lideri Sarıyer’de MİM.MİM teşkilatını kurmasını (Müdafaa-i Milliyeyi) kurmasını istedi.

Kolları sıvayan Aziz Bey İki öğretmeni Kazım ve Hasan Beyleri yanına aldıktan sonra gençlerin üzerine yöneldi. İlk Evet diyen Yusuf Bey oldu.

Böylesine başlayan mücadelesini bin bir müşkülat içinde zafere kadar devam ettirdi. Silah kaçırarak, cephane kaçırarak Anadolu’ya gönderme, aydın insanları Anadolu’ya kaçırma, Sarıyer köylerindeki çetelerle mücadele edenlere omuz verme, onlara yol gösterme gibi pek çok görev üstlendi.

Zafer sonrası genç yaşta ismi çok tanınan ve iyi olarak anılanlardan biri olarak ticarete başladı. Türbe Çeşme sokaktaki dükkanında yıllarını tüketirken Sarıyer Muhtarı Hacı Müezzin Mehmet Raci Efendi’nin ölmesi üzerine, ilk seçimde aday oldu ve Sarıyer Muhtarlığına seçildi bu görevini Muhtar Vekili Emin Efendiden teslim aldı ve (1940-1957) yılına kadar devam ettirdi.

Sarıyer’in en etkin isimlerden biriydi. Ağırbaşlı, vakur, ciddi ama sevecendi. Yumuşak kalpli, halkını iyi tanıyan, yardım seven biriydi. Yardımlarını biz de aile olarak bilhassa II. Dünya savaşı sırasında gördük. Kime, kimlere yardım elini uzatmadı ki. Onlar üçlüydü. Bu üçlü birbirlerinden hiç ayrılmadı, ölüm onları ayırdı. Bunlar Yusuf Erdinç, Fırıncı Abbas Okumuşoğlu ve Şekerci İskender Akdoğu idi.

Allah rahmet eylesin, mekanları cennet olsun.