Son Dakika Haberler

15 Yıl Yattı 3 Milyon Dolar…

15 Yıl Yattı 3 Milyon Dolar…
Okunma : 115 views Yorum Yap
image
© Photo: AP/Charles Dharapak

Dünya’ya örnek teşkil edecek yanlış tutuklama sonucu cezaevinde yatanlar hakkkında karar tazminata dönüştü.

3 MİLYON DOLAR TAZMİNAT

Amerika’da bir mahkemenin verdiği yanlış karar doğrultusunda 15 yıl hapis yatmak zorunda kalan Jabbar Collins isimli vatandaş, New York Bölge Savcılığı tarafından önerilen ve kendisine 3 milyon tazminat ödenmesini öngören sözleşmeyi dün itibariyle imzaladı.

15 YIL YATTI

Şu an 42 yaşında olan Collins, soygun amacı ile Brooklynli bir hahamı öldürdüğü şüphesi ile 1994 yılında tutuklanmıştı. O tarihte kendisine yöneltilen tüm suçlamaları reddeden adam, soruşturmayı yürüten dedektiflere olayın gerçekleştiği saatte evinde olduğunu kanıtlamaya çalıştı. Ancak duruşmada ifade veren iki görgü tanığı ise şüpheli Collins’i sözüm ona cinayet yerinden ayrılırken gördüklerini söyledi. Görgü tanıklarının ifadesini yeterli bulan mahkeme de genç adamı ömür boyu hapse mahkum etti. Ancak pes etmeyen Amerikalı, yürürlükteki hukuk sistemini öğrenmek amacı ile hapishanedeki kütüphaneye kaydoldu ve bu konuda yayımlanmış tüm kaynakları büyük bir dikkatle okudu. Daha sonra dava dosyasını talep eden adam birkaç kez temyize gitti. Uzun soluklu bir mücadelenin ardından davasına bakan savcının mahkemede konuşan şahitlere yalan ifade verme konusunda baskı yaptığını kanıtlamayı başaran Collins, 2010 yılında özgürlüğüne kavuştu.
Özgürlüğüne kavuştuktan sonra da mücadeleyi bırakmayan Amerikalı, New York Eyaleti ve New York Kenti yetkili makamları aleyhine tazminat davaları açtı. Eyalet Yönetimi, Collins’e 3 milyon dolarlık bir uzlaşma anlaşması önerirken, Kent Yönetimi ise hakkında açılan tazminat davasına devam etmeyi tercih etti.