Son Dakika Haberler

Kadın Hakları proje çağrısı

Kadın Hakları  proje çağrısı
Okunma : Yorum Yap

Geçtiğimiz 8 Mart tarihinde Fransa’nın Türkiye Büyükelçiliği’nin AB Türkiye Delegasyonu ve KA.DER ile ortaklaşa olarak İstanbul Fransız Sarayı’nda düzenlediği Uluslararası Kadın Hakları Günü etkinliğinin ertesinde Fransa Büyükelçiliği Kültür Etkinlikleri ve İşbirliği Müsteşarlığı kadın hakları için çalışan ve savunan Türk sivil toplum kuruluşlarını desteklemek için bir proje çağrısı duyuruyor.

2021 yılında kadın – erkek eşitliği için küresel kapsamda büyük bir katılımla gerçekleşen Nesil Eşitlik Forumu’na Meksika ile birlikte başkanlık eden Fransa tarafından sürdürülen feminist diplomasi çerçevesinde ilan edilen bu proje çağrısı şu konulara odaklanmıştır :

• Cinsiyetçi şiddetle mücadele

• Ekonomik bağımsızlık ve sosyal haklar ile eğitime evrensel erişim

• Vücut bütünlüğü, cinsel sağlık ve üreme sağlığı ile ilgili hakların korunması ve tanıtılması

• Kadınların siyasete katılımı ve liderlik

• Hassas grupların kaynaşmasını güçlendirme.

Seçilecek projeler bu hedeflere ulaşmak için toplumsal farkındalık ve bu sorunların savunuculuğu, sivil toplum kuruluşlarının teknik kapasitelerini geliştirmeleri, ya da kadın-erkek eşitliği için stratejik düşunceler geliştirmelidir.

Proje çağrısı için öngörülen hibe tutarı 35 000 avrodur. Jürinin kararı ile belirlenecek 3 ila 6 proje 12 000 avroya kadar hibeden faydalanabilecektir. Son başvuru tarihi : 30 Nisan 2022.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)