Son Dakika Haberler

“Barış 12 Saat” Gazze Savaşı Yeniden Başladı

“Barış 12 Saat” Gazze Savaşı Yeniden Başladı
Okunma : 112 views Yorum Yap

st_times_Israil_Gazze_savasiBarış görüşmeleri sonunda 12 saat lik barış kabul edilen ve yeniden başlayan  Gazze- İsrail savaşında bombalar aynı şiddetiyle devam ediyor.

Gazze’de insani yardım için yapılan ve bugüne kadar uzatılması üzerindeki durulan gecici ateşkes bozuldu. İsrail hem karadan hem havadan Gazze’yi bombalarken yaşamını yitirenlerin sayısının bin 50’yi geçtiği bildirildi.

El Cezire’nin haberine göre; İsrail güvenlik kabinesi, Birleşmiş Milletler’in talebi üzerine, geçici ateşkesi pazar gecesi 00.00’a kadar uzatma kararı almıştı. Ancak İsrail ordusu, sabah saatlerinde Gazze yakınlarındaki bir askerinin havan topu ile öldürüldüğünü açıkladı. Bu açıklamadan kısa süre sonra da, İsrail’deki füze savunma sisteminin sirenleri çaldı. Hamas’ın silahlı kanadı Kassam Tugayları’nın İsrail’in birkaç bölgesinde roket attığı duyuruldu.

Bu haberlerin ardından İsrail ordusu, Hamas’ın roket saldırılarını gerekçe göstererek kara harekatı ve hava saldırılarına yeniden başladı. İsrail, Gazze’nin Şecaiyye ve Tüffah bölgelerini vuruyor. Gazze’nin doğusundaki Cebaliye bölgesi de şiddetli bombardıman altında. 

Gazze’nin doğusundaki Zeytun semti ise İsrail ordu birlikleri tarafından karadan bombalanıyor.

El Cezire’nin Gazze’deki muhabiri Vail Dahduh, İsrail’in şimdiye kadar ilk defa Gazze’nin çok farklı bölgelerini aynı anda bombaladığını söyledi. 

Hastane kaynaklarına göre, israil son saldırılarında şimdiye kadar 3 Filistinli hayatını kaybetti. Saldırıların başladığı 7 Temmuz’dan bu yana ölen Filistinlilerin sayısı 1052’ye yükseldi.

İsrail, bombardımanın olduğu bölgelere sağlık ekiplerinin girmesine izin vermiyor. Geçici ateşkes ilan ettikten sonra askerlerinin olduğu bazı bölgelere ambulansların girmesini de engellemişti. 

HAMAS İSRAİL’İN ÇEKİLMESİNİ İSTİYOR

Hamas sözcüsü Sami Ebu Zuhri, “İsrail’in askerlerini Gazze’den tamamen çekmesini, yerleşimcilerin geri dönmesini ve yaralıların tahliyesine izin vermeyi içermeyen hiçbir insani ateşkes girişimi kabul edilemez” dedi.

İslami Cihad, Filistin Halk Kurtuluş Cephesi, Filistin Demokratik Halk Kurtuluş Cephesi ve Filistin Halk Direniş Komitesi de talepleri yerlerine getirilene kadar ateşkes yapmayacaklarını belirtti.

Sabah 08.00’de başlayan 12 saatlik ateşkesin bitmesinin ardından Hamas’ın silahlı kanadı İzzeddin Kassam Tugayları İsrail’e füze atışına başlamıştı.

Hamas yönetimi, ateşkes süresince  beklenen yardımların Gazze’ye girememesi nedeniyle bölgedeki gruplar arasında fikir ayrılıkları yaşandığını duyurdu.

 

Hamas liderlerinden İsmail Rıdvan, “İsrail kendi amaç ve çıkarlarına uygun olarak tek taraflı ateşkes ilan ediyor. Bunu yaparken nefes alıp, askeri stratejisini yeniden gözden geçiriyor. İsrail şu anda bir çıkmazda ama dünyaya savaşı kendisinin yönettiği imajını vermeye çalışıyor. Ama ipler direnişin elinde” dedi.

İsmail Rıdvan, “İsrail böyle yaparak Hamas’ı zor durumda bırakmaya çalışıyor. İsrail tüm yaptıklarının sonucuna katlanacak. Biz ateşkes önerisini insani amaçlarla kabul ettik. İsrail’in saldırıları genişletmek için bahaneye ihtiyacı yok. Hiç bir gerekçe olmadan kadın ve çocukları öldürmeye devam ediyor. Uluslararası camia bilmelidir ki, İsrail savaş suçu işliyor ve Uluslararası Ceza Mahkemesi’nde yargılanmalıdır” ifadelerini kullandı