Son Dakika Haberler

Batı ülkeleri İŞİD teröristlerinden petrol almak istiyormu?

Batı ülkeleri İŞİD teröristlerinden petrol almak istiyormu?
Okunma : 124 views Yorum Yap

isid_terörist

Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı ve Rusya Devlet Başkanının Ortadoğu Özel Temsilcisi Mihail Bogdanov, Suriye’deki teröristlerin teröristlerden petrol alınmasının yasaklanmasıyla ilgili BM listesinden çıkartılmasının BM Tüzüğü’ne aykırı olduğunu söyleyerek, Maalesef bazı ortaklarımız, diğer hükümet dışı kurum ve örgütlerin elini serbest bırakmak istiyorlar. 

Buna sürgündeki hükümet yani temas kurdukları muhalif gruplar dahil’ ifadelerini kullandı.

Batı bunu niye yapıyor? Lübnan Üniversitesi’nde çalışan uluslararası hukuk öğretmeni Hasan Cuni’nin konuyla ilgili görüşü şöyledir:

‘Bu durumda asıl mevzu petrol değil, bazı ülkelerin Suriye muhalefetinin uluslararası toplum tarafından tanınmasını sağlamak niyetinde olmasıdır. Bu, Suriye’nin iç işlerine karışma ve ülkeyi parçalama çabasıdır. Yani belli ki Batı’nın Suriye muhalefetinden petrol alarak onun maddi durumunu düzeltmek niyeti söz konusu bile değildir. Muhalefet zaten çok büyük finans kaynaklarına sahiptir’

Rusya Anti Küreselleşme Hareketi Başkanı Alexander İonov’un konuyla ilgili görüşü farklı:

Hillary Clinton, sonra da John Kerry’nin ABD’nin sadece ılımlı Suriye muhalefetine askeri yardım gönderdiği açıklamalarını hepimiz duymuştuk. Ancak bu yardım sayesinde nedense IŞİD ve bir sürü başka terör örgütünün militanları yükselmeyi başarmışlardır. Petrol kararına gelince de aynı şey olabilir. Petrol teröristlerden alınacak, ama ABD ve müttefikleri teslimatlarının ılımlı muhalefet tarafından gerçekleştirildiğini iddia edecek.

Ulusal Koalisyonun hemen hemen hiç gücü kalmadı, geçenlerde Amerikalıların kendisine yardım etmemesi halinde IŞİD’e karşı mücadelesine son vereceği uyarısında bulundu. Ayrıca Suriye’nin bütün petrol bölgeleri IŞİD ve başka terör örgütlerinin militanlarının kontrolü altında bulunuyor. Yani aslında Washington BM Güvenlik Konseyi vasıtasıyla teröristlerden petrol alımını yasallaştırmak istiyor, bu da terör gruplarını resmen finanse etme imkanını verecek’.

Militanlar petrol satışından kazandıkları paraları önce Şam, şu an da Bağdat’a karşı mücadelede kullanıyorlar. Şimdi bu ticareti resmileştirme zamanı geldi demek ki.