Son Dakika Haberler

Brezilyada 1 Milyon Halk Yolsuzluk İçin Ayaklandı

Brezilyada 1 Milyon Halk Yolsuzluk İçin Ayaklandı
Okunma : 125 views Yorum Yap

1-milyonkalhkBrezilya’da 1 milyonu aşkın insan, devlete ait petrol şirkeri Petrobras’taki yolsuzluk skandalına protesto etmek için sokaklara döküldü. Eylemciler skandala karıştığı iddia edilen Devlet Başkanı Dilma Rousseff’in istifasını istedi.

“Türkiye 17-25 Aralık Yolsuzluk ve Rüşvet olayını unuttu. Ayakkabı kutuları unutuldu. Yolsuzluğu ortaya çıkaranlar suçlu ilan edildi

BREZİLYADA 1 MİLYON KİŞİ SOKAKLARDA

BrezilyaayaklanmaPetrobras’a ilişkin iddialar ilk kez geçtiğimiz ay gündeme gelmiş, şirketin eski bir yöneticisi şirketin dağıttığı rüşvetten iktidardaki İşçi Partisi’nin de 200 milyon dolar (yaklaşık 520 milyon Türk lirası) pay aldığını öne sürmüştü.

Başsavcılık, iddialar üzerine aralarında İşçi Parti’li siyasetçilerin de bulunduğu 54 kişi hakkında yolsuzluk soruşturması başlatmıştı.

Hakkında soruşturma başlatılmayan Rousseff’se kendisine yöneltilen iddiaları kesin bir dille reddetti.

Ancak devlet başkanlığına seçilmeden önce Petrobras’ın yönetim kurulu başkanlığını yürüten Rousseff’in açıklamaları Brezilyalıları ikna etmeye yetmedi.

Rousseff ve İşçi Partisi’ni protesto etmek için Brezilya’nın dört bir yanında düzenlenen eylemlere 1 milyonu aşkın insan katıldı. Sadece Sao Paolo’daki eyleme katılımın 500 binin üzerinde olduğu belirtiliyor.

Gösterilere Brezilya bayrağının renklerini taşıyan kıyafetlerle gelen eylemciler, Brezilya ulusal marşını söyledi ve ‘Defol Dilma‘ sloganları attı.

Eylemlere katılanların büyük bölümünün ülkenin zengin kesimlerinden geldiği ve geleneksel olarak İşçi Partisi’ne destek vermedikleri belirtiliyor.

‘Eylemler demokrasinin ifadesidir’
Protestoların ardından ortak basın toplantısı düzenleyen Adalet Bakanı Eduardo Cardozo ve Rousseff’in yardımcılarında Miguel Rossetto eylemleri ‘demokrasinin ifadesi‘ olarak görüldüğünü belirtti.

Rossetto, “Hükümet karşıtı protestolar yasaldır. Yasal olmayan, darbe, şiddet ve asılsız görevden alma çağrılarıdır. Bunlar demokrasiye zarar verir” diye konuştu.

Yetkililer, yolsuzluklara karşı bir dizi önlem anlamaya hazırlandıklarını da açıkladı.

Brezilya ekonomisi zorda
Brezilya ekonomisi de zor günler geçiriyor.

Enflasyon oranları son 10 yılın en yüksek seviyesine çıkarken, Brezilya reali Amerikan doları karşısında son bir yılda yüzde 22 oranında değer kaybetti.

Brezilya’da Ekim ayında yapılan başkanlık seçimlerinde oyların yüzde 51,6’sını alan Rousseff ikinci kez devlet başkanı seçilmişti. Ancak yolsuzluk iddialarının ardından yapılan kamuoyu yoklamaları Rousseff’e verilen desteğin yüzde 23’e düştüğünü gösteriyor.