Son Dakika Haberler

Economist: ABD, PKK ile işbirliğini artırabilir

Economist: ABD, PKK ile işbirliğini artırabilir
Okunma : 55 views Yorum Yap

PKK,BBC
Haftalık İngiliz dergisi Economist bugünkü sayısında, “Türkiye ve Kürtler” başlığı altında, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin PKK mevzilerine yapılan son hava saldırılarını özetliyor ve “çözüm süreci artık bitti mi” diye soruyor… Yazı özetle şöyle:
Barış sürecinin kaderi Suriye’deki Kobani kentiyle bağlantılıdır.
İstanbul Şehir Üniversitesi’nden siyaset bilimci Mesut Yeğen, PKK’ya karşı hava saldırılarını ‘gövde gösterisi’ olarak görüyor ve çözüm sürecinin kör topal süreceğini düşünüyor.
“Ama Kobani düşerse, kurtarılamaz” diye de ekliyor.
Halkların Demokratik Partisi (HDP) Diyarbakır milletvekili Altan Tan da “Yol haritası yeni bir şey içermiyor. PKK’nın silahsızlandırılmasını istiyor. Bu, mevcut koşullar altında mümkün değildir” diyor.
Tan’ın koşullardan kasdı Suriye ve Irak’ta IŞİD karşıtı savaş.
IŞİD’e karşı PKK’nın direnişi ve laik olması, Kürt isyancıları Amerika için IŞİD’e karşı potansiyel müttefik haline getirdi.
PKK’nın aksine herhangi bir terörist listesinde olmayan PYD’ye yönelik Amerikan desteği de gelecekteki işbirliğinin göstergesi olabilir.
Türkiye de bundan korkuyor.
Çözüm süreci çamura saplanıp, PKK’nın bölgesel nüfuzu arttıkça, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan çizgi değiştiriyor.
Sınırında kargaşa ve AKP’nin seçim performansının zayıflaması halinde yolsuzluk suçlamasıyla olası kovuşturma korkusu nedeniyle, Erdoğan artık Türkiye’nin milliyetçileri arasında yeni dostlar arıyor.
Türkiye Genelkurmay Başkanı Necdet Özel’in şahin açıklamaları rastlantı olmasa gerek.
Ankara Üniversitesi’nden akademisyen Arzu Yılmaz’a göre ise “Kürt sorununa güvenlik odaklı yaklaşıma doğru belirgin bir kayma var” diyor.
HDP de bunun baskısını hissediyor.
Tan “Öcalan ve PKK arasında sıkıştık kaldık” diyor.
Bazıları hükümetin stratejisinin Kürtler arasında bölünme tohumları saçmak olduğuna inanıyor.
Ama Kürtlerin kontrolden çıkmasından endişe etmesi gerekmez mi?
Her halükarda, Öcalan’ın halkı için somut tavizler koparması ne kadar uzun sürerse PKK saflarında huzursuzluk o kadar büyüyecek.
Yeğen “PKK Öcalan’sız parçalanabilir ancak ayakta kalır” diyor.
“Ama arkasında PKK olmadan, Öcalan bütün etkisini kaybeder” diye de ekliyor.