Son Dakika Haberler

Greta’dan Trump’a: Alevleri körükleyen sizin eylemsizliğiniz

Greta’dan Trump’a: Alevleri körükleyen sizin eylemsizliğiniz
Okunma : 1.514 views Yorum Yap

The Guardian’ın çeşitli kaynaklara dayandırdığı “Dünyanın en zengin insanlarından olan Amazon ve The Washington Post’un milyarder sahibi Jeff Bezos’un cep telefonunun 2018’de Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman tarafından gönderilen bir WhatsApp mesajının ardından ‘hacklendiği’ iddiası haberi” günün en dikkat çeken haberi oldu. Dün ABD’de Başkan Donald Trump’a açılan azil soruşturmasının yargı süreci resmi olarak başladı. Davos Zirvesi’nde 16 yaşındaki iklim aktivisti Greta Thunberg, dünya liderlerini suçladı. Trump saatler sonra Thunberg’in söylemlerine cevap verdi.

22 Ocak 2020 tarihinde dünya basınında öne çıkan bazı başlıklar şöyle…

The Guardian | Amazon ve Washington Post’un sahibi Bezos’un telefonu Suudi Arabistan Veliaht Prensi tarafından hacklendi

Amazon ve The Washington Post gazetesinin sahibi dünyanın en zengin insanlarından olan Jeff Bezos’un cep telefonunun Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman’ın gönderdiği bir mesajla ‘hacklendiği’ ortaya çıktı. Prens Selman’ın Bezos’un telefonunu hackleyen Whatsapp mesajını gönderdiği tarihin Washington Post yazarı Cemal Kaşıkçı’nın öldürülmesinden 5 gün önce olması dikkati çekti. İncelemeler Bezos’un telefonunu hackleyen virüsün bir video ile taşındığını tespit etti. Konuya ilişkin konuşan kaynaklar Bezos’un telefonundan çok sayıda belgenin ele geçirildiğini belirtti.

The Independent | Greta’dan Trump’a: Alevleri körükleyen sizin eylemsizliğiniz

ABD Başkanı Donald Trump ve 16 yaşındaki iklim aktivisti Greta Thunberg, ikinci karşılaşmalarını Davos’ta gerçekleşen Dünya Ekonomik Forumu’nda yaşadı. Bu yılki forumun ana konularından biri olan iklim krizi Thunberg’in dünya liderlerine seslendiği panelde tartışıldı. İklim kriziyle mücadele etmek için gereken adımların atılmadığını söyleyen Thunberg, Trump gibi iklim krizini reddeden dünya liderlerine “Dünyayı yakan alevleri körükleyen sizin eylemsizliğiniz” dedi. ABD Başkanı ise Davos’ta yaptığı konuşmada çevre aktivistlerini ‘felaket tellalları’ gibi tanımlayarak daha pozitif olunması gerektiğini söyledi.