Son Dakika Haberler

LAZER SÜPÜRGESİ GERÇEK Mİ?

LAZER SÜPÜRGESİ GERÇEK Mİ?
Okunma : 589 views Yorum Yap

Çin Hava Kuvvetleri Mühendislik Üniversitesindeki bir öğretim üyesinin Optik adlı bilimsel bir dergide yayınladığı son makalede; uzay enkazı sorununun üstesinden gelebilmek için bir “süpürge” yani lazerle bir uzay aracının gönderilmesi önerildi.

Lazerle gönderilen uydular doğal olarak dikkat çekiyor ve dolayısıyla Quan Wen ve yardımcı yazarlarının bu önerisi de manşetlerde yerini aldı. Ancak bu, yalan bir haber değil. Bu öneri, gerçek (ve büyüyen) bir soruna işaret ediyor: 17.852 tane yapay nesnenin yörüngesinde döndüğü bir galaksi var ve burada yaklaşık 300.000 atık parça bulunuyor. Bu yörüngede giden büyük uzay araçları bile bu parçalardan kaçmak için çeşitli manevralar yapıyorlar.

Quan’ın araştırması, kızıl ötesi alanda çalışması muhtemel bir lazerin olası etkilerini inceliyor. Hedef alandaki enkazı birkaç saniye içinde yok edeceği düşünülüyor. Lazerdeki enerji miktarının cismin kütlesinin bir bölümünü yok etmek için yeterli olacağı biliniyor. Toplum tarafından düşünülenin aksine, lazer süpürgeleri uzaydaki çöpleri buharlaştırmıyor; yakıyor. Bu da nesnenin yörüngesini değiştirmek için kimyasal yanmadan doğan kinetik bir kuvvet yaratıyor. Bu yön değişikliği ile çöp, hızlıca atmosfere girip yanıyor.

Şu anda bu konuya ilişkin sadece teorik çalışmalar yapılıyor. Lazer süpürgenin aslında bir uydu üzerine monte edilmesi ve gerçek sonuçların görülmesi için test edilmesi gerekiyor.

Diğer birçokları gibi; Çin’in uzay programı hem sivil hem de askeri uygulamalara sahip. Ve herkesin kafasında lazer süpürgeye dair ortak bir endişe var: “lazer süpürgesi, uyduları yok etmek için bir silah olarak kullanılır mı? Tüm endişelerin ve sorunların giderilmesi için konu hakkında Çin’in bir test yürütmesi ve etkileri/sonuçları hakkında bilgilendirme yapması gerekiyor.

https://www.popsci.com