Son Dakika Haberler

Mari Türk Dünyasının Kültür Başkenti Oluyor

Mari Türk Dünyasının Kültür Başkenti Oluyor
Okunma : 100 views Yorum Yap

Turksoy

TÜRK DÜNYASI BİRLEŞİYOR

Cuma günü Tataristan’ın başkenti Kazan’da Türk ülkelerini birleştiren TÜRKSOY devletlerarası kuruluşunun oturumu yapıldı. Örgüt, 1992’de kuruldu ve şimdi terkibinde 6 daimi üye ile 8 gözlemci var.

 

MARİ KÜLTÜR BAŞKENTİ

Oturumun sonuçlarına göre TÜRKSOY tarafından alınan karara göre, 2015 yılında Türkmenistan’ın Marı kenti Türk dünyasının kültür başkenti olacak.

TÜRKSOY’un faaliyeti hakkındaki fikirlerini, ayrıca Kazan’da sona eren Türkvizyon’u yarışmasına ilişkin değerlendirmesini UEA Rossiya muhabirine TÜRKSOY genel sekreteri Düsein Kaseinov anlattı.

Rusya ve Türkiye arasında kültür alanında çok olumlu ve yapıcı ilişkilerin kurulduğunu, TÜRKSOY’un şüphesiz buna yardım ettiğini kaydetmek isterdim. Örgütün gözlemcileri rolünde üye ülkelerin bölgeleri çıkıyor. Bundan başka, bugüne kadar TÜRKSOY örgütü etkinliklerini yalnız başkentlerde gerçekleştiriyordu, bölge merkezlerinde böyle faaliyet yapılmıyordu. Şimdi ise temaslarımız genişliyor, bölge merkezleri de faaliyetimizin kapsamı altına alınıyor.

Özellikle kaydetmek isterim ki, TÜRKSOY bugün örgütün üyeleri olmayan ülkelerin etkinliklerimize katılmalarını sınırlamıyor. Böylelikle tüm ülkeler ve bölgelerle çalışıyoruz. Türkvizyona gelince kaydedelim ki, gerek örgütsel, gerekse kalite açısından yarışma çok yüksek düzeydeydi. Böylece pop yıldızları doğacak, tüm kanallarda kaliteli Türk müziği seslendirilecek.