Son Dakika Haberler

Mikis Theodorakis’in ölümünün ardından 3 günlük yas ilan edildi

Mikis Theodorakis’in ölümünün ardından 3 günlük yas ilan edildi
Okunma : 2.837 views Yorum Yap

Dünyaca ünlü Yunan müzisyen Mikis Theodorakis öldü. 96 yaşındaki sanatçının bir süredir ciddi sağlık problemleri bulunuyordu.

Yunan Kültür Bakanı Lina Mendoni, “Bugün Yunanistan’ın ruhunun bir parçasını kaybettik. Mikis Theodorakis, öğretmen, entelektüel, radikal, Mikis’imiz gitti” dedi.

Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis, usta sanatçının ölümünün ardından Twitter’dan yayımladığı mesajda, “Mikis Theodorakis şimdi sonsuzluğa geçti. Sesi sustu ve onunla birlikte tüm Helenizm sustu. Palamas hakkında yazıldığı gibi, “hepimiz onun ölümlü olduğunu unutmuştuk.” dedi. Başbakan Miçotakis, Theodorakis’in ölümünün ardından ülkede 3 günlük yas ilan ederek, “Mikis bizim tarihimizdir ve onun isteyeceği gibi devam etmeliyiz” diye kaydetti.

Anamuhalefet partisi SYRIZA lideri Aleksis Çipras ise, “Özgürlüğe, kültüre, sanata, katılıma yeni bir anlam kazandırdı. Geride bıraktıklarının silinmez olduğundan emin olarak ona veda ediyoruz. Halkımızın ruhunda, vatanımızın kimliğinde, evrenin kültürel mirasında” sözleriyle büyük ustaya veda etti.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu da ünlü müzisyen için taziye mesajı yayımladı. İmamoğlu Twitter’dan paylaştığı mesajında “Türk Yunan dostluğuna ciddi katkıları olmuş, dünyaca ünlü Yunan besteci Mikis Theodorakis hayatını kaybetti. Dostluğa, demokrasiye, sanata yaptığı katkıyı ve bestelerini unutmayacağız…” dedi.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)