Son Dakika Haberler

NYT: ABD, Türkiye’den askeri destek istiyor

NYT: ABD, Türkiye’den askeri destek istiyor
Okunma : 97 views Yorum Yap

18Chuck-HagelChuck Hagel, Türkiye’den askeri destek beklediklerini açıkladı, ABD Savunma Bakanı yapmış olduğu açıklamada İncirlik üssünün İŞİD ile mücadelede kullanılmasını istedi.

New York Times gazetesi, ABD Savunma Bakanı Chuck Hagel’in Türkiye ile ilgili açıklamalarını sayfalarına taşıdı.

Habere göre ABD, Türkiye’den askeri destek görmek istiyor. Bu destek de, İncirlik Üssü’nün IŞİD’le mücadelede kullanılmasını ve Suriyeli güçlerin silahlandırılıp eğitilmesine yardım etmek için mutabakata varılmasını içeriyor.

WASHINGTON’DAN ÇAVUŞOĞLU’NA YANIT

Konuya ilişkin bir açıklama da, ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Jen Psaki’den geldi.

Psaki, günlük basın toplantısında gazetecilerin Türkiye’nin IŞİD’e karşı koalisyonda nasıl bir rol üstleneceği konusundaki sorularını yanıtladı.

Bir soru üzerine, ABD olarak kendilerinin diğer ülkelerden taleplerde bulunmadığını veya görev dağıtımı yapmadığını belirten Psaki, “Türkiye’nin, askeri işbirlik, teröristlerinin finansmanının durdurulması, yabancı savaşçı akışıyla mücadele, insani yardımlar ve IŞİD’in aşırılık ideolojisinin meşruiyetinin kaldırılması yoluyla IŞİD’in yenilmesi çabalarında geniş tabanlı koalisyona çok iyi katkıda bulanabilecek bir konumda olduğundan şüphe yok. Tüm bu alanlarda katkı sağlama kapasiteleri mevcut ve tüm bunları Türkiye ile konuşacağız” ifadesini kullandı.

“Türkiye’nin Suriye’deki çabalarına Esad rejiminin iktidardan edilmesinin de katılması gerektiğine yönelik bakışının” sorulması üzerine Psaki, koalisyonun önceliklerinin ve hedeflerinin değişmediğini ve bunun da IŞİD olduğunu bildirdi. Psaki, Türkiye’nin askeri eylem de dahil koalisyonda önemli bir rol üstlenmek istediğini daha önce belirttiğini hatırlattı.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun “sadece Türkiye’nin tek başına kara operasyonu yapmasını beklemenin gerçekçi bir yaklaşım olmadığına yönelik sözlerinin” hatırlatılması üzerine Psaki, “Tek başına hiçbir ülkenin Kobani’deki krizi çözmesini veya bu kapsayıcı tehditle mücadeleyi üzerine almasını beklemiyoruz. Bu nedenle birlikte çalışıyoruz. Elbette Türkiye’nin oynayabileceği bir rolü var ama onlarla niyetlerini, kapasitelerini ve ne yapmayı istediklerini konuşmak istiyoruz” dedi.