Son Dakika Haberler

Papa’dan Sonra Ak-Saray’a Putin Geliyor

Papa’dan Sonra Ak-Saray’a Putin Geliyor
Okunma : 101 views Yorum Yap

Putin-erdoganPapa 1.Francis ziyareti sonrası Ak-Saray’ya Putin’in ziyaret edecek olması Türkiye adına sevindirici gelişme.

Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Yardımcısı Yuri Uşakov, bugün yaptığı açıklamada, 1 Aralık’ta Ankara’da bir araya gelecek olan Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın görüşmesindeki ana gündem maddelerinden birinin Suriye meselesi olacağını kaydetti.

Uşakov, basın mensuplarının Türkiye topraklarında IŞİD kampları olduğuna yönelik kısa bir süre önce çıkan haberlerin söz konusu görüşmede gündeme getirilip getirilmeyeceği hususunda kendisine yönelttikleri soruyu ise ‘‘Görüşmede ilgili meseleye de değinilecektir’’ sözleri ile yanıtladı.

Açıklamasının devamında Rusya’nın Türkiye için Almanya’dan sonra ikinci, Türkiye’nin ise Rusya’nın yedinci büyük ticaret ortağı olduğunu belirten Uşakov, liderlerin 1 Aralık’taki görüşmede her iki ülke arasındaki mevcut ticari ve ekonomik işbirliği alanlarının geliştirilmesi hususunu ele alacaklarını da sözlerine ekledi.

Bilindiği üzere Rusya ile Türkiye arasında 2013 yılında 32,7 milyar dolar olarak gerçekleşen ticaret hacmi, bu yılın ilk 9 aylık dönemi itibariyle geçtiğimiz yıla göre %0,5 oranında artarak 23,7 milyar dolara ulaşmıştı