Son Dakika Haberler

Renate Sommer,“Hükümet, ülkeyi geri götürüyor, AB’ye yaklaştırmak yerine uzaklaştırıyor”

Renate Sommer,“Hükümet, ülkeyi geri götürüyor, AB’ye yaklaştırmak yerine uzaklaştırıyor”
Okunma : 98 views Yorum Yap

imageAvrupa Parlamentosu’nun (AP) en büyük grubu Hıristiyan Demokratlar’ın gölge Türkiye Raportörü Renate Sommer, büyük yolsuzluk iddialarına ilişkin soruşturmayı “darbe” olarak nitelemesini saçma bulduğunu söyledi, “Hükümet, ülkeyi geri götürüyor, AB’ye yaklaştırmak yerine uzaklaştırıyor” dedi. Sommer, Türkiye’nin diktatörlüğe gittiği uyarısında bulundu.

Samanyolu Haber’de yayınlanan “Avrupa Masası” programına konuk olan Sommer, yolsuzluk iddialarının da gerektiği şekilde araştırıldığına kesinlikle inanmadığını söyledi. Alman siyasetçi, Ankara’ya sert eleştiriler yöneltti.

Alman Milletvekili Sommer, 17 Aralık Büyük Rüşvet ve Yolsuzluk Soruşturması’nı “darbe” olarak nitelendirilmesine ilişkin soru “Katiyen inandırıcı değil. Saçma. Kulağa çok saçma geliyor. Bunu ispatlayan deliller nerede? Başkalarını suçlamak her zaman kolay bir yol olmuştur. Her zaman ‘Biz böyle şeyler yapmayız. Bizler harika insanlarız’ derler. Bu bana gülünç geliyor” değerlendirmesini yaptı.

“BU HÜKÜMET, AB’YE ÜYE OLMAYI İSTEMİYOR”

Türkiye’nin üyeliğine muhalefeti ile bilinen Sommer, “Kimileri sizin Türkiye’ye karşı olduğunuzu düşünüyor” yorumuna, ülkeyi ve insanlarını sevdiğini ancak iktidarı sert şekilde eleştirdiğini ve hükümete muhalif tavır içinde olduğunu söyleyerek yanıt verdi. “Hükümet, ülkeyi geri götürüyor, AB’ye yaklaştırmak yerine uzaklaştırıyor” diyen Sommer, Türkiye’nin bütün katılım kriterlerini yerine getirmesi durumunda üyeliğine itirazın imkansız olacağını ancak Türkiye’nin bunu başarmasının mümkün olmadığını söyledi. Sommer, “Çünkü bu hükümet, AB’ye üye olmayı, Avrupa değerlerini gerçekten istemiyor” dedi.

“DİKTATÖRLÜĞE DOĞRU GİDİYORSUNUZ”

Sommer, Türkiye’deki basın özgürlüğüne ilişkin bir soruyu, “Eğer siz basın özgürlüğüne müsaade etmiyorsanız, bütün vatandaşlarınızın ifade hürriyetine izin vermiyorsunuzdur. Bana göre Türkiye, bir çeşit diktatörlüğe doğru gidiyor” yanıtını verdi. “Bu ifadeniz fazla ağır değil mi? Macaristan Başbakanı Viktor Orban da otoriter olmakla suçlanıyor ama hâlâ AB üyesi?” sorusu üzerine de, “Türkiye bu yönde gidiyor. Benim izlenimim böyle. Toplumun özgürlükleri giderek daha fazla elinden alınıyor” diye konuştu.

“AK SARAY, ALMANYA’DA KESİNLİKLE YAPILAMAZ”

Sommer, Ak Saray’la ilgili tartışmaların Alman basınında neden çok fazla yer aldığı sorusu üzerine, “Bu zamanda cumhurbaşkanı için böyle bir saray inşa etmek sıra dışı. Sultanların saraylarına benziyor. Böyle bir şey Almanya gibi bir ülkede katiyen imkânsızdır. Bence bu sebeple Alman medyası bu konuyla ilgilendi” dedi.

AP’nin en etkili ve en büyük grubu olan Hıristiyan Demokratlar, 1999’dan bu yana AP’deki bu konumunu koruyor. Mayıs ve haziranda 28 üye ülkede yapılan seçimlerde de parti, oy kaybına uğramakla birlikte yine birinci çıktı. Şu an AP’nin 751 üyesinin 221’i Hıristiyan Demokrat grup üyesi.