Son Dakika Haberler

Şeyh Ravil Gaynutdin: Rusya İslam dünyasının bir numaralı dostudur

Şeyh Ravil Gaynutdin: Rusya İslam dünyasının bir numaralı dostudur
Okunma : 181 views Yorum Yap

imageŞeyh Ravil Gaynutdin Moskova’da yapılan 6. Müslüman kongresinde Rusya Federasyonu Müslümanları Diyanet İşleri Müdürlüğü bakanlığına yeniden seçildi.Kongrede Rusya’nın 37 bölgesini temsil eden 114 delege Ravil Gaynutdin’e oy verdi.

Bir süre önce 55 yaşını doldurmuş Ravil Gaynutdin Buhara’daki “Mir Arap” medresesi mezunu. 7 yıllık eğitim programı 4 yıl içinde üstün dereceyle bitirdi.
Tanrıbilim,dogmatik,hukuk konulu birçok bilimsel yapıt sahibi olan felsefe doktoru Ravil Gaynuddin Rusya devletbaşkanlığı Dinsel örgütlerle eylembirliği Konseyi üyesi,Rusya Dinsel toplumlar arası ilişkiler Konseyi eş başkanıdır.
Şeyh Ravil Gaynutdin Rusya Müslüman kongresinde konuşurken, Rusya Müslüman toplumunun elde ettiği başarıların ve karşı karşıya bulunduğu sorunların sözünü ettikten başka İslam dünyasındaki durumu dile getirdi.
Ravil Gaynutdin şunları söyledi:
“Eğemen ülkelerin iç işlerine 3. kişilerin aktif karışmasıyla istenilmeyen politikacılar ve rejimleri politikadan dışlandı,ayrı ayrı ülkeler perişan bir hale getirildi,masum insanların kanı döküldü . Bizi,İslam bayrağı altında eylemlerde bulunan teroristler ve radikallerin bütün bu olumsuz gelişmelerden sorumlu olduklarına inandırmak çabalarında bulunuyorlar.Oysa bir sır değil ki, tüm bu radikal akımlar ve terör grupları önemli derecede,. halklara”demokrasiyi “bombardıman uçaklarının kanatlarında getiren ülkelerin özel servisleri tarafından yürütülen etkinliklerin bir ürünüdür. Libya’nın gelişmiş bir ülke olduğunu iyi hatırlıyoruz. Irak’ın huzur içinde yaşadığını,günümüzde kaos içinde çırpınan Suriye’nin da iyi yaşadığını hatırlıyoruz. Tüm dünya müslümanlarına mübarek Ramazan günlerini zehir etmiş Filistin’deki feci gelişmeleri, İsrail’in Gazze’deki askeri operasyonunun sonucu olan yıkımları ve can kayıplarını görüntüleyen kayıtlar insanın kalbini sızlatıyor.”
Ravil Ganutdin 2013-te müftülerle görüşen Rusya devletbaşkanı Vladimir Putin’in söylediği şu sözleri hatırlattı: İslam dünyasının bölünmesinde ya da yeniden yapılandırılmasında Rusya’nın çıkarları yok. Rusya İslam dünyasındaki birliğin güçlenmesine yönelik hareket hattı şaşmadan izliyor.
Ravil Gaynutdin şöyle konuştu:
“Ülkemiz, herhalde, Sovyet-Afgan savaşından ciddi ibret dersi aldığı için bu hareket yoluna girdi. Günümüzde Rusya, Körfez ülkesindeki meslektaşlarımızdan birinin söyledikleri aksine, İslam dünyasının bir numaralı karşıtı değil, bir numaralı dostu, uluslararası alandaki çıkarlarının savunucusudur.”
6. Rusya Müslüman kongresinde büyük önemi olan bir sıra belgeler kabul edildi. Rusya Müslümanları Diyanet İşleri Müdürlüğünün gelişmesinin öncelikli yönlerine ilişkin program ve Ukrayna’daki gelişmelerle ilgili çağırı bu belgelerdendir.
Rusya Müslümanlarının kanısına göre, Ukraynadaki iç savaşı sona erdirme sorunu Rusya’da camilerin kurulması sorunundan çok daha önemlidir.
“Kaliningrad Müslüman toplumu başkanı Yaver Guseyrov muhabirimize konuşurken şunları söyledi:Ukrayna’daki durum günümüzde Rusya’yı en çok düşündüren bir konudur. Camiler kuruluşuna ilişkin sorunlar ikinci plana atılmalı. Rusya devletbaşkanı tarafından çok doğru bir hareket hattı izleniyor. Ukrayna’nın Güneydoğu bölgesinin Rusça koruşan 20 milyonluk nüfusunun huzura kavuşmasına yardımcı olmalıyız. Benim eşim Ukraynalı. Yakınları şimdi savaş eylemlerinin yapıldığı Lugansk bölgesinde yaşıyorlardı.. Ben bunları Kaliningrat kentine yanımıza getirdim. Bundan sonraki zamanda Lugansk bölgesinin yerleşim yerleri bombalandı. Yerleşim yerleri bombalayanların, kendilerini öbür dünyada nelerin beklediği bilincinde değil.”
Rusya Müslüman kongresine katılanlardan birinin söylediği gibi, Batının eylemlerinin asıl hedefi Ukrayna değil,Rusya’dır. Rusya’yı zayıflatmak istiyorlar. Çünkü son l0 yıllık dönemde dünya politikasındaki ve ekonomisindeki mevzileri çok güçlendi.Buna karşılık olarak şeytan eylemlere girişti. Şeytanı yenmek için Allaha dua edeceğiz.
Moskova’da yapılan 6. Rusya Müslüman Kongresinin tarihsel önemi olan bir kongre olarak değerlendirildi. 20 milyonluk Rusya Müslüman toplumu, Rusya devletinin güçlenmesi ve ülkedeki tüm dini toplumların karşılıklı anlayışı ve ilişkilerinin pekişmesi için çabalar göstermeye kararlı olduğunu belirtti