Son Dakika Haberler

Taylanda koronavirüs tedavide iyileşmesi görüldü

Taylanda koronavirüs tedavide iyileşmesi görüldü
Okunma : 2.835 views Yorum Yap

Tayland’da yeni tip koronavirüs (2019-nCoV) tespit edilen kişilere uygulanan tedavide iyileşme görüldüğü açıklandı.

Bangok Rajavithi Hastanesinde doktorlar, koronavirüs tespit edilen kişilere HIV ve grip ilaçlarından oluşan bir karşım uyguladı. Tedaviden 48 saat sonraki sonuçlarda, virüsten etkilenenlerin sağlık durumunda iyileşme görüldüğü belirtildi. Durumunda 10 günde iyileşme görülenler arasında Vuhan’dan gelen 70 yaşındaki Çinli bir kadının da bulunduğu aktarıldı.

KESİN BİR YÖNTEM DEĞİL

Tedavide, antiHIV ilaçları “lopinavir” ve “ritonavir” ile grip ilacı “oseltamivir”nın karışım olarak kullanıldığı bilgisi paylaşıldı. Rajavithi Hastanesi doktorlarından Kriangska Atipornwanich, bunun virüsün tedavisi için kesin bir yöntem olmadığını ancak hastaların durumunda iyileşme sağladığını söyledi.

Söz konusu yöntemin, yeni tip koronaviste uygulanacak kesin bir tedavi yönetimi olup olmadığını belirlemek için daha fazla çalışma yapılması gerektiğine işaret eden Atipornwanich, “Bu karışımı uyguladıktan 48 saat sonra test sonuçları pozitiften negatife döndü” dedi.

SEKİZ KİŞİ TABURCU EDİLDİ, 11 KİŞİNİN TEDAVİSİ SÜRÜYOR

Tayland Sağlık Bakanlığıyla yarın yapılacak değerlendirme toplantısının ardından karışımın, diğer hastalara da uygulanabileceği belirtiliyor. Tayland’da 19 yeni tip koronavirüs vakasına rastlandı. Bunlardan 8’i tedavilerinin ardından taburcu edilirken, 11’inin tedavisi devam ediyor. Çinli sağlık yetkililerinin de yeni tip koronavirüs tedavisi için HIV ve grip ilaçlarını kullandığı biliniyor.