Son Dakika Haberler

“TÜRKİYE’NİN ŞİÖ’YE KATILMA İSTEĞİNE OLUMLU BAKIYORUZ”

“TÜRKİYE’NİN ŞİÖ’YE KATILMA İSTEĞİNE OLUMLU BAKIYORUZ”
Okunma : 137 views Yorum Yap

imageRusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Moskova merkezli Gorçakov Vakfı’nın düzenlediği “Gelecek Adına Diyalog – 2014” konferansında 20 ülke temsilcisiyle bir araya geldi. Toplantıda RS FM’den Süheyla Demir’in sorularını da yanıtlayan Lavrov, iki ülkenin enerji alanında stratejik işbirliği yaptığını söyledi.

Rusyanın sesi haberine göre, Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Batılı ülkelerin dünyanın bazı bölgelerinde uyguladığı “demokrasi ihracı” politikasına son vermek gerektiğini ve bunun mümkün olduğunu söyledi.

Kamu diplomasisi faaliyeti yürüten Moskova merkezli Gorçakov Vakfı’nın düzenlediği “Gelecek Adına Diyalog – 2014” konferansına katılan Lavrov, “Demokrasi ihracı, rejim değişikliği, renkli devrimler ve benzeri reçetelerin ciddi şekilde istikrarsızlık yaratan faktörlerden biri. Bu politikalara son vermenin gerekli ve mümkün olduğunu düşünüyoruz. Eğer karşılıklı saygıya dayalı bir yol izleyeceksek, rejim değiştirme politikasından ve tek taraflı yaptırımlardan vazgeçme konusunda hemfikirsek, hedefimiz bu tür olumsuz politikalara son vermek olmalı” ifadelerini kullandı.

“RUSYA’YI İZOLE ETME DÜŞÜNCEMİZ YOK”

Bakan Lavrov, Rusya’yı dış dünyaya kapatma gibi bir düşüncelerinin olmadığını, dünyanın birçok ülkesiyle ilişkileri geliştirmeye devam edeceklerini söyledi.
Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in son iki günde yaptığı Özbekistan ve Hindistan ziyaretlerini hatırlatan Lavrov, Rusya’nın eşitlik, saygı ve karşılıklı çıkarları gözetme prensiplerine dayalı ilişkilerini daha arttıracağını vurguladı.
Rus bakan, Asya-Pasifik ülkeleriyle işbirliğini genişleteceklerinin de altını çizerken, “Asya-Pasifik, Rusya için Avrupa’nın alternatifi değil” ifadesini kullandı.

“TÜRKİYE’NİN ŞİÖ’YE KATILMA İSTEĞİNE OLUMLU BAKIYORUZ

Konuşmasının ardından yapılan soru-cevap kısmında RS FM editörü Süheyla Demir’in Türk-Rus ilişkileriyle ilgili sorusuna yanıt veren Lavrov, iki ülkenin enerji alanında stratejik işbirliği yaptığını söyledi. Demir, Lavrov’un yaptığı açıklamayı şu şekilde özetledi:
“Lavrov’un 20’den fazla ülke temsilcisiyle bir araya geldiği toplantıya Türkiye ilk kez katıldı. Bunun altı özellikle çizildi ve Lavrov, Gorçakov’un Türkiye, Hindistan, İran gibi yeni katılımcılarla genişlemesinden, bir kamu diplomasisi görevini başarıyla genişletmesinden çok memnun olduğunu dile getirdi. Resmi kısmın ardından soru- cevap bölümüne geçildi. Burada Sergey Lavrov’a Türkiye ve Rusya’nın ilişkileri soruldu. Rusya Dışişleri Bakanı, Güney Akım konusunda, enerji alanında Türkiye ile Rusya arasında stratejik bir işbirliğinin devam ettiğini vurguladı, Akkuyu projesinin altını çizdi. Lavrov, Türkiye’nin Şangay İşbirliği Örgütü’ne üye olma isteğini olumlu karşıladıklarını da ifade etti. Daha önce Türkiye’nin Şangay’a katılma isteği Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından doğrudan Putin’e iletilmişti ve Lavrov bu isteğin resmiyet kazanması durumunda, Ankara’nın isteğinin hayata geçmesi için olumlu adımlar atacaklarını ve bunu destekleyeceklerini ifade etti.