Son Dakika Haberler

Ukrayna’da komünizm propagandası yasaklandı

Ukrayna’da komünizm propagandası yasaklandı
Okunma : 23 views Yorum Yap

UraynaUkrayna’da Komünist Parti propagandası yapmak yasakladı.
Ukrayna parlamentosu Verkhovna Rada’dan 254’e karşı 226 oyla geçen yasaya göre, komünist ve Nazi rejimlerini yasaklandı.
Yasa “kamusal alanda bu rejimlerin suçlu doğalarının inkarı”nı yasaklamanın yanı sıra, bu rejimlere ait sembollerin kullanılmasını ve komünizm ve Nazi propagandası yapılmasını da tamamen yasakladı.

Yasa çerçevesinde göre, komünizm ya da nazizm propagandası yapmakla suçlanan tüm örgütler, siyasi partiler ve medya kuruluşları kapatılacak. Yasa gereği bu rejimleri destekleyenler araştırılacak ve haklarındaki tüm bilgi kamuoyuna sunulacak ve bu yolla “Böyle suçların gelecekte de yaşanması önlenecek, Ukrayna’nın egemenliği, toprak bütünlüğü ve ulusal güvenliğe tehdit altına girmeyecek.”

NAZİ İŞBİRLİKÇİLERİ ‘ÖZGÜRLÜK SAVAŞÇILARI’YMIŞ

Ukrayna parlamentosundan geçen yasa, 20. yüzyılda Nazilerle işbirliği yapan Ukraynalı milliyetçileri ise “özgürlük savaşçıları” olarak tanıdı.
Buna göre, 1917’den 1991’e kadar Ukrayna’nın bağımsızlığı için savaştığı iddia edilen Ukraynalı Milliyetçiler Örgütü (OUN) ve Ukrayna İsyan Ordusu (UPA) dahil olmak üzere birçok yeraltı örgütü ve paramiliter grup üyeleri yeni yasayla sosyal yardım hakkı kazandı