Son Dakika Haberler

AKP’nin oy kaybediyor: Yüzde 41.7

AKP’nin oy kaybediyor: Yüzde 41.7
Okunma : 111 views Yorum Yap

Analiz

AKP oylarından erimeler başladı, hızlı bir şekilde oy kaybetmeye başlayan İktidar partisi, Bugüne kadar yapılan uygulamarın tepkilerini görmeye başladı.

Dikta yönetimler, barış görüşmeleri adında yanlış uygulamalar, Suriye Politikası, Reyhanlı genel etkiler olarak belirtiliyor.

Oylarını artırarak üçüncü kez iktidara gelince adeta gemi azıya alan, yasakları yagınlaştıran, insanların yaşam tarzlarına müdahale etmeye başlayan, din cumhuriyeti kurmak için adımlar atan, Türkiye’yi hızla diktaya sürükleyen, yolsuzlukları örtbas eden, yandaşlarını zenginleştiren, kamuya ait ne varsa satan, gözü ranttan başka birşey görmeyen, çevreye ve doğaya ağır zararlar veren AKP’den halk desteğini çekiyor. AKP’nin genel seçim oyları yüzde 41.7’ye, yerel seçimlerdeki oyları 34.3’e çakıldı.

Sözcü Yazarı ünlü Gazeteci Uğur Dündar, bugün Gezici Araştırma Şirketi’nin yaptığı sonu araştırmayı sütunlarına taşıdı. Buna göre; araştırmada, vatandaşlara önümüzdeki yerel seçimler bugün yapılmış olsa hangi partiye oy verecekleri soruldu.

Araştırma sonuçlarına göre; AKP’nin oyları hızla düşüyor. Mart ayında yapılan ankette AKP’ye oy vereceğini söyleyen vatandaşların oranı bu kez yüzde 41.7’ye düştü. Buna karşın CHP’nin oyları yüzde 28.2’ye, MHP’nin oyları ise 19.5’e, BDP’nin oyları ise yüzde 9.1’e yükseldi. Yerel seçim sonuçları ise AKP açısından daha vahim. AKP’nin yerel seçimlerdeki oyları bir önceki ankette yüzde 38.1 iken, bu kez dört puana yakın bir kayıpla 34.3’e çakıldı. Muhalefetin oyları ise hızla arttı. CHP’nin oyları yüzde 28.6’ya, MHP’nin oyları ise yüzde 25.8’e çıktı. BDP’nin oylarında ise büyük bir değişiklik olmadı ve yüzde 7.8’de kaldı.

İÇ ANADOLU VE AKDENİZ’DE BÜYÜK DARBE

AKP’nin İç Anadolu ve Akdeniz bölgesinde ciddi oy kaybettiğini belirten, bunda Reyhanlı olayının önemli bir rol oynadığını düşündüklerini vurgulayan Gezici Araştırma Başkanı Murat Gezici şunları su değerlendirmeyi yaptı:

“AKP’nin doğudan batıya doğru gittikçe oy kayıpları hızla artmaktadır. Özellikle İç Anadolu ve Akdeniz bölgesinde MHP ve CHP oylarında artış var. Seçmen kendi ittifakını kendi yapacak, Bir çok ilde MHP ve CHP seçmeni AKPye Karşı kim güçlü ise onu destekleyecek. 2014’de Türkiye Haritası çok renkli olacağı görülmekte özellikle İç Anadolu ve Akdeniz bölgesi. AKP Karadeniz Bölgesinde de oy kayıplarını koruduğunu görmekteyiz.

“AKP’nin oylarının bir kısmı MHP ve CHP ye kaymakta. BDP’de ciddi oy artışı vardır. MHP ve BDP deki oy artışı önemli, BDP Bugüne kadar Doğu ve Güneydoğu’da oylarını gördük. BDP Türkiye genelinde oylarında ciddi artış olduğu görülmektedir. BDP’nin 3. olarak güçlü olduğu bölge Akdeniz bölgesindir. Sonra Marmara Bölgesidir. BDP Genel seçimlerde baraj sorunu yaşamama ihtimali oldukça yüksektir.”
AKP’LİLERİN YÜZDE 52’Sİ MHP’Lİ!

Gezici araştırmada, AKP’ye oy verenlere “Partiniz AKP olmasaydı kime oy verirdiniz” diye sorduklarını belirterek, bu durumda AKP’lilerin, yüzde 52.2’nin MHP’ye, yüzde 29.2’sinin CHP’ye, yüzde 18.6’sının BDP’ye oy vereceğini söylediğini bildirdi.

HALKTAN ALKOL VE SURİYE TEPKİSİ

Bu arada araştırmada AKP’nin alkol yasakları ve Suriye politikalarının etkileri de araştırıldı. Buna göre; halkın yüzde 68’i getirilen yasakları “yaşam biçimine müdahale” olarak görüyor. 

Halk alkolün zararları konusunda, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve AKP’nin yasakçı İslamcı milletvekilleri gibi düşünmüyor. Ankete katıların sadece yüzde 7’si alkolün kendilerine veya yakın çevresine zarar verdiğini, yüzde 93’ü ise zarar vermediğini söyledi. Alkollü içki içenlerin yüzde 74.8’i yasağın kendilerini etkilemeyeceğini söyledi.

Hükümetin izlediği, Suriye’deki iç savaşın büyümesine ve bu ülkenin kan gölüne dönmesine neden olan politikalara karşı çıkanların oranı da artıyor. Halkın yüzde 70.8’i Türkiye’nin Suriye ile politikalarını olumsuz buluyor. 

Üstelik halk, bayraktarlığını Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Katar şeyliği ve Suudi Arabistan krallığının yaptığı politikaların amacı konusunda da halkın kafası son derece net. Halkın yüzde 73.5’i Suriye’de yeni bir sömürge düzeni kurulmasının amaçlandığını söylerken, refah ve özgürlük geleceğini söyleyenleri oranı sadece yüzde 26.5’te kaldı.