Son Dakika Haberler

İnternet yasakları erişimi engellemez!

İnternet yasakları erişimi engellemez!
Okunma : 138 views Yorum Yap

imageTeknik Ve Hukuki Boyutlarıyla İnternete Erişimin Engellenmesi” kitabının yazarı, İstanbul Bilgi Üniversitesi Bilişim ve Teknoloji Hukuku Enstitüsü Öğretim Görevlisi Av. Mehmet Bedii Kaya, İnternet içeriğine erişimin engellenemeyeceğini, sadece zorlaştırılabileceğini söyledi.

Facebook’ta kişisel profilinde son günlerin güncel konusu “internet erişiminin engellenmesi” ile ilgili açıklama yapan Mehmet Bedii Kaya, Türkiye’nin ciddi bir bilgi güvenliği riski tehlikesiyle karşı karşıya olduğunu iddia etti.

İşte Bedii Kaya’nın açıklamaları:

YASAK TEKNİK OLARAK MÜMKÜN DEĞİL

Youtube, Türkiye’de 2 yıl boyunca doğrudan erişime kapalıydı. Bu engellemeye rağmen, bu süre boyunca Youtube Türkiye’de en çok ziyaret edilen 3. web sitesiydi. Youtube örneği ve daha nicesi göstermiştir ki: İnternet içeriğine erişim engellenemez, sadece zorlaştırılabilir! Teknik olarak mümkün olmayan bir hususa hiç bir hukuk kuralı çare olamaz!

YASAKLARLA BERABER BİLGİ GÜVENLİĞİ RİSKİ OLUŞUYOR

Erişimi engelleme kararlarının en önemli boyutu ise oluşturdukları bilgi güvenliği açıkları. Erişimi engellenen web sitelerine girmek için kullanılan yöntem ve teknikler Türkiye için ciddi bilgi güvenliği riski oluşturmakta. Bu risk, web sitelerine erişimin engellenmesi için varolduğu iddia edilen menfaatten çok önemli ve hayati bir risktir.

Son olarak işin bir de merak boyutu var. ‘Streisand effect’ olarak doktrine edilen görüşe göre, yasaklar cazibe oluşturur! Sansürlenen içerik daha geniş kitlere ulaşır!