Son Dakika Haberler

KANAL İSTANBUL’UN YAPILMA İHTİMALİ YOKTUR

KANAL İSTANBUL’UN YAPILMA İHTİMALİ YOKTUR
Okunma : 109 views Yorum Yap

Askerlik Kanunu ile diğer bazı kanunlarda ve 663 sayılı KHK’da değişiklik yapılmasına dair kanun teklifi kapsamındaki 9.maddeye ilişkin önerge üzerine CHP adına İstanbul Millet Vekili Gökan Zeybek mecliste konuştu.

Yasanın 9 maddesine ek bir madde geliyor.

8.6.1994 yasaya ek bir madde geliyor, Kanal İstanbul ve benzeri su yollarının bu yasaya dahil edilmesi ile ilgili bir madde üzerinde konuştu.

BU YASA 1994 İMF DÖNEMLERİNİ HATIRLATIYOR

Yasa 1994 yılında çıkmış, 1994 yılı Türkiye’de 5 Nisan Ekonomik kararlarından hemen sonra yap-işlet-devret- modeli ile bir takım yabacı yatırımcıların gelmesi ile ilgili ilk kanuni düzenlemenin tarihi olarak gözüküyor. Bu tarihten sonra İMF’nin Türkiye’ye geldiği dönemleri hatırlıyoruz.

CHP Millet vekili Gökan Zeybek Kanal İstanbul Projesi’nin istanbul da Su havzalarını, yok edeceğini, ekolojik dengeyi bozacağının uyarısını yaptı. teknik, ekolojik, çevresel değerlerle ilgili bilgi verdi.

Gökhan Zeybek: “Kanal İstanbul projesinin Küçükçekmece gölünden başlayarak Şahintepe’den Sazlı Dere baraj gölünü içine katacak biçimi ile Durusu’dan yeni yapılmış olan 3. Havalimanından Karadeniz’e bağlanan bölge ile ilgili temel yanlışlığı aktarmamız gerekiyor.”

İSTANBUL’UN SORUNU ULAŞIM PROBLEMİDİR

Bu kanalla birlikte İstanbul iki yarım adadan değil , iki yarım adan ve ortasında bir büyük adadan oluşuyor, İstanbul’un sorunlarının başında gelen en önemli problem ulaştırma problemidir. Ulaştırma probleminin birinci sorunu İstanbul’un Anadolu yakasının Avrupa yakası ile bağlantısını gerek lastik tekerlekli araçlar, gerekse yaya ulaşımının sağlanması konusundaki problemdir. Şimdi biz İstanbul’un iki yakasını bir araya getirmekte milyarlarca dolarlık projelerle sorunu çözmeye çalışırken, İstanbul’un tam da ortasında yeni bir ada oluşturuyoruz ve bunu Trakya ile bağlamak içinde raylı sistemler, araçlar için yol, yayalar için yeni ulaşım yolları, bu bilmesi içinde bölgede yaşayan canlıların ekolojik sistem içindeki yer hareketleri sürdürebilmesi içinde bir takım köprüler yapacağız. Bu projenin altından yatan temel nokta. Karadeniz’den Marmara’ya karşılıklı geçecek olan deniz araçlarının taşıtma meselesi değildir.

KANAL İSTANBUL’UN YAPILMA İHTİMALİ YOKTUR

Bu proje ile birlikte Küçükçekmece gölü bir haliç’e dönüştürülecek, K.Çekmece ile Başakşehir’de bulunan Sazlıdere havzası ( su toplama havzası) İstanbul’Un önemli su alanlarından bir tanesi birleştirilerek bir büyük haliç’e dönüştürülecektir, Ondan sonrası ile bu kanalın yapılma ihtimali yoktur.

DEVLETİN TASARRUF DÖNEMİNDE 1 MİLYON KONUT VE TİCARET ALANI

“Bugün Maliye Bakanlığı, dün faizlerin artmaması dolayısıyla kamuda tasarrufların arttırılması ile ilgili bir düzenlemeye gideceğini söyledi, o halde biz neden bu büyüklükteki yatırımı hemde devletin tasarruf edeceği bir döneme getiriyoruz. Bunun bir tek nedeni var. İstanbul’un Avrupa yakasında 1 milyonun üzerinden nüfus barındırıcak yen konut ve ticaret alanlarının yerleşime açılmasıdır. “

B.BAŞKANI OLDUĞUNDA DOĞRULARI SÖYLEYENLER, ÇEVRE BAKANI OLDUĞUNDA FİKİRLERİNİ UNUTUYOR

Burada çok saygıdeğer Büyükşehir Belediye Başkanları var.” Onlarda şunun farkındalar ki “bu ülkede yerel yönetimlerin kendi kentleri le ilgili plan yapma yetkileri kalmamıştır”. “Kendi kentlerinin geleceği ile ilgili de büyük ölçekte plan yapma yetkileri kalmamıştır.” “Belediye Başkanı olduklarından doğruları söyleyenler Çevre ve Şehircilik Bakanı olduğu zaman yıllarca savunduğu fikirleri bir kalemde unutur hale gelmişlerdir.”