Son Dakika Haberler

Sabancı Üniversitesi dünyanın en iyi 450 üniversitesi içinde

Sabancı Üniversitesi dünyanın en iyi 450 üniversitesi içinde
Okunma : 113 views Yorum Yap

Sabanci

Sabancı Üniversitesi, dünyanın en prestijli sıralamaları arasında kabul edilen QS Dünya Üniversiteler Sıralaması’nda 441-450 arasında yer aldı. QS Dünya Üniversiteler Sıralaması’nda tüm dünyadan 800’den fazla üniversite; araştırma, eğitim-öğretim, iş bulabilme ve uluslararasılık olmak üzere öğrenci adayları için dört boyut üzerinden altı gösterge ile değerlendiriliyor.

Söz konusu altı göstergeden dördü somut sayısal verilere, ikisi ise küresel boyutta akademisyen ve çalışanlarla yapılan itibar algısına yönelik anket çalışmalarına dayanıyor. Somut sayısal verilere dayanan göstergelerden akademisyen başına öğrenci oranı %20, akademisyen başına atıf sayısı %20, yabancı öğretim elemanı oranı %5 ve yabancı öğrenci oranı %5, itibar algısı odaklı anket çalışmalarından ise akademik itibar %40, işveren itibarı %10 oranında ağırlık ile değerlendirmeyi etkiliyor.

QS Dünya Üniversiteler Sıralaması’nda Türkiye’den ilk 500 içinde yer alan üniversiteler ise Bilkent, Orta Doğu Teknik, Boğaziçi ve Koç oldu