Son Dakika Haberler

Yaşasın Yazan Pankart, Bıçaktan Keskin mi?

Yaşasın Yazan Pankart, Bıçaktan Keskin mi?
Okunma : 112 views Yorum Yap

İstanbul Milletvekili Dr. Ali Şeker süper kupa finalinde pankart açtığı için tutuklanan Beşiktaşlı taraftarları Başbakan’a sordu:

Yaşasın Yazan Pankart, Bıçaktan Keskin mi?

CHP İstanbul Milletvekili Dr. Ali Şeker, TBMM’ye verdiği soru önergesiyle Beşiktaş – Samsun süper kupa finalinde yaşanan taraftar terörü ve “Nuriye Semih Yaşasın” pankartı açtıkları için tutuklanan Beşiktaş taraftarlarını gündeme taşıdı.

Soru önergesinde, 6 Ağustos Pazar günü Samsun Yeni 19 Mayıs Stadyumu’nda süper lig şampiyonu Beşiktaş ile Türkiye kupası şampiyonu Konyaspor arasında Türkiye Süper Kupa final maçında Sahaya taraftarlar girmesi, sahaya bıçak ve patlayıcı maddeler atılması, stadyumun oturma koltuklarının kırılması, oyun zemininin zarar görmesi, futbolcuların tartaklanması, yaralanmaların olması gibi sporda şiddeti önleme yasasının suç saydığı fiillerin işlendiğini ve bunların canlı yayında herkesin gözleri önünde gerçekleştiğini hatırlatan Şeker, Samsun Cumhuriyet Savcılığı “6222 Sayılı Sporda Şiddet ve Düzensizliğin Önlenmesine Dair Kanun” çerçevesindeki suçlar ile olarak yaralanmalar, araçların taşlanması, sahaya patlayıcı ve yabancı cisim atılması, sahanın fiili işgali gibi 6222 sayılı kanunun ağır ihlalini içeren konular hakkında bir soruşturma başlattığının basına yansıdığını söyledi.

Aynı maçla ilgili olarak kamuoyuna yansıyan başka bir olayında, bir grup Beşiktaş taraftarının üzerinde “Nuriye Semih Yaşasın” yazan bir pankart açması olduğunu ifade eden Dr. Ali Şeker, gazetelere yansıyan fotoğraflardan iki ya da üç parça olduğu anlaşılan bu pankart nedeniyle 17 taraftar hakkında yakalama kararı çıkarıldığını söyledi.

Nuriye ve Semih İsimlerini Yasakladınız mı?

Önergeyle ilgili yaptığı açıklamada “Maçtaki olaylarla ilgili soruşturma sürüyor; ancak KHK’lar ile atıldıkları işlerine geri dönmek için 162 gündür açlık grevinde olan akademisyen Nuriye Gülmen ve öğretmen Semih Özakça’nın sesini kamuoyuna duyurabilmek için maçta pankart açan 17 taraftardan 11 tanesi tutuklandı, ikisi adli kontrolle serbest bırakıldı, 4’ü ise aranıyor” diyen Şeker, “Emniyet güçlerinin önceliği değişti. Artık tek öncelikleri, iktidarın, iktidarını sürdürebilmesi için ellerinden geleni yapmak. Öncelikler değişince, emniyet binasında IŞİD militanının üstünün aranmamasının bedelini 23 yaşında bir polis kardeşimiz hayatıyla ödedi.” dedi.

Tutuklanan Beşiktaş taraftarlarının terörle mücadele yasasının terör örgütü propagandası suçunu düzenleyen 7/2 maddesi uyarınca tutuklandığını ifade eden Dr. Ali Şeker soru önergesinde “İnsanların yaşamasını istemek nasıl terör örgütü propagandası sayılabilir, terör örgütleri bizim bildiğimizin aksine insanların ölümünü korku ve dehşete kapılmasını değil de yaşamasını mı istiyor?” diye sordu.

İstanbul Milletvekili Dr. Ali Şeker aşağıdaki sorularının da Başbakan Yıldırım tarafından yanıtlanmasını istedi:

– Sahaya patlayıcı atmak mı ağır suçtur, pankart açmak mı?
– Adam yaralamak, futbol sahasını işgal etmek mi ağır suçtur, pankart açmak mı?
– Üzerinde “yaşasın” yazan pankart, yaşama son veren bıçaktan keskin midir?
– Samsun Cumhuriyet savcısının açtığı soruşturma kapsamında sahayı işgal eden, kamu malına zarar veren, sahaya bıçak ve patlayıcı madde atanlar hakkında herhangi bir yakalama, gözaltı veya tutuklama kararı var mı?
– Konya’da bir maç esnasında “Nuriye ve Semih ölsün” diye bir pankart açılırsa ne gibi bir işlem yapılır?
– Nuriye ve Semih isimlerini yasakladınız mı?
– “İnsanı yaşat ki devlet yaşasın” diyen Edebali’nin eserlerini de toplatmayı düşünüyor musunuz?
– Tüm yurttaşlarının can güvenliğini sağlamak devleti yönetenlerin yükümlülüğü, duyarlı yurttaşların sorumluluğu değil midir?