Son Dakika Haberler

7.10 Vapuru Kaldırılmamalıdır! İbrahim BALCI

7.10 Vapuru Kaldırılmamalıdır! İbrahim BALCI
Okunma : 127 views Yorum Yap

Ahmet Tecimer yüz yıl önce Rize/Çayeli Armutlu köyünden İstanbul’a göç edip Sarıyer limanına demir etti. Tecimer ailesinin bir kolu o yıllardan beri Sarıyer merkezde oturmaktadır. Ailenin lideri Ahmet Tecimer Bey idi. Yıllarca önce vefat etti, ayrıldı aramızdan. Ama anıları hala belleklerdedir. Çünkü unutulmayacak anıları vardır.
Duyduk; İDO, sabahları 7.10 da R. Kavak-Eminönü/Köprü; akşamları 18.00 Eminönü/Köprü-Sarıyer/Rumelikavak seferini iptal edecekmiş! Yani bundan sonra yüzyıldan fazla bir zamandır yapıla gelen bu sefer, İDO nun hiçbir sorumluluk duymadan keyfi bir kararı ile seferden kaldırılıyor. Keşke duymaz olaydım! Allah kahretsin!
Deniz Yolları tarihe karıştı, Şehir Hatları tarihe karıştı ve yerini İDO denilen yeni bir kuruluş aldı, o da geldi yüz yıllık tarihimizi, nostaljimizi, boğaz sefamızı elimizden alıyor.
Ahmet Tecimer tam 70 yıl Sarıyer’den 7.10 vapuru uli işe gitti, Köprüden 18.00 yolcu vapuru ile işinden eve döndü. Hep birinci mevki de ve aynı koltukta oturdu tam 70 yıl, yani on yaşından seksen yaşına kadar; daha doğrusu işe gitmeye başladığı tarihten ölümüne kadar! Hastalandığı ya da her hangi bir sebeple işe gidemediği zamanlarda, yolcuları Ahmet Tecimer’e hürmeten onun oturduğu koltuğa/sıraya oturmadılar! Hep boş kaldı yeri. Aslında bu yolcu gemisinin yolcuları hep aynı insanlardır. R. Kavak, A. Kavak, Yenimahalle, Sarıyer, Büşyükdere, Yeniköy’den binen yolcular hemen hemen aynı simalardı. Yeni gelen bir yolcu etrafına tuhaf tuhaf bakar, nerede oturacağına karar veremezdi. Ama büyük bir nezaketle kendisine yer gösteren olur ve oturur, gıpta ile etrafı seyrederdi.
Kimi yolcular, Sarıyer börekçisinden aldığı poğacasını/böreğini çayı ile içerken, bazıları günlük haberleri gazeteden takip eder, bazıları yapacağı işleri sıraya koyar, bazıları günlük dedikoduları kazana koyup kaynatırdı. Bu gemide olun nezaket, saygı, ilgi ve asalet, yaşlılara hürmet, hanımlara karşı incelik hiçbir yerde yoktu! Herkes birbirini tanır, birbirlerinin dertleri ile hemdert olurlardı. Bir kişi bir iki gün gelmeyince neden gelmediği araştırılırdı.
7.10 vapurunda birbirini tanırdı herkes! Bu vapurla işe gidip gelenlerden emekli olanların sayısı yüzlerce değil, binlercedir. Yüz yılı aşkın bir süredir devam eder bu vapurun seferi! Bu vapur mutluluk taşır, neşe taşır, sabır taşır, boğazın bütün güzelliklerini taşır; çirkinlikleri, kini, haseti yok ederdi. Çünkü her derde devaydı iyot kokusu, martıların cümbüşü, yakamozun menevişlenmesi!
7.10 vapurunda işmarla başlayan bir arkadaşlığın dört çocuklu bir aileye dönüştüğü çok olmuştur. Hatta torunlarını yanına alıp aynı gemiye binerek Sarıyer’den Eminönü’ne yolcu olmuştur! Aynı vapurda ve kocamış hanımı yanında, cıvıl cıvıl torunları ile yoluna devam eden dedenin elinden geçmişini alamazsınız İDO’nun sayın yetkilileri! On beş, yirmi yaşlarında bu vapurun yolcusu olan ve 60 ve 70 yaşlarında emekli olup da, alışkanlıkla yine aynı vapura her gün görev anlayışı ile binen bu Sarıyerlinin hayalini, yaşamını elinden alamazsınız sayın İDO yetkilileri!
Sayın yetkililer geçmişe saygı geleceğe güvendir. Bunu öncelikle kabullenmelisiniz. Bakınız İstanbul B.Ş. Belediye Başkanlığı Taksim-Şişhane arasındaki tramvay seferini kaldırıyor mu? Neden eskiyi halkın ayağına getirmiş, nostaljiyi yaşatıyor, halk memnun ve mesut! Boğaziçi halkının da memnun ve mesut olması çok mu ağrınıza gidiyor? Neden bu seferin kaldırılması için çaba harcıyorsunuz ve kaldırılması kararında ısrar ediyorsunuz. Hizmetlerin büyük bölümü kamu yararınadır. Kamu yararı düşünülürken kâr dikkate alınmaz!
Zaman zaman 7.10 vapuru ile Köprü/Eminönü’ne giden, geçmişi ile övünen ve geleceğinin iyi olmasını dileyen bir Sarıyerli olarak bütün samimiyetimle haykırıyorum sabah-akşam hizmet veren bu seferi kaldırmayın, devam ettirin!
Lütfen geçmişimize saygı gösterin ki geleceğe güvenelim!