Son Dakika Haberler

BURUK YÜKSELME!

BURUK YÜKSELME!
Okunma : 143 views Yorum Yap

         yenimahalle_spor_kulubu_862183447   Sarıyer denince “Balık, börek, muhallebi” akla gelirdi eskiden. 1950’li yıllardan sonra buna bir de “Futbol” eklendi. Futbol Sarıyer’in R. Hisar’dan Kısırkaya’ya kadar adeta yaşam bicimi oldu. Deyim yerindeyse futbolla yatılıyor, futbolla kalkılıyor! 
            İlçenin ilk profesyonel kulübü Sarıyer S.K. yıllarca I. Türkiye Liginde yer aldı. Dev gibi büyük kulüpler arasında kendisine üst sıralarda yer buldu. Milli takımlara pek çok futbolcu verdiği gibi uluslar arası yarışma olan Balkan Kupasını kazanarak kendisine Türk Futbol tarihi içinde onurlu bir yer edindi. Akabinde üstün başarılar gösteren Yeniköy profesyonel III. Türkiye Ligine yükseldi ama kalıcı olamadı. Rumelikavağı İstanbul Birinciliğini kazanan ilk Boğazlı kulüp olarak haklı bir gururun sahibi…  R. Hisar’ın ilçenin en eski kulübü. Emirgan, Büyükdere, Tarabya, Kireçburnu, İstinye, Bahçeköy,  ve Çayırbaşı (iki kulüple) Türk futboluna genç futbolcu yetiştirme savaşı verdiler.
            İlçemizde ihtisas kulüpleri hariç 22 kulüp futbol dalında faaliyet gösteriyor. Darüşşafaka, Poligon, Sarıyer Belediye, Işık Spor, Kilyos, Zekeriyaköy, Maden, Emirgan, Tarabya ve Kireçburnu lig maçlarına sadece yaş grupları takımları ile katılıyorlar. Rumelikavağı, Bahçökey, Reşitpaşa ve Yeniköy İst. Süper Amatör liginde; Rumelihisar, İstinye, Ferahevler, Büyükdere ve Yenimahalle İst. Amatör I. Ligde; Çayırbaşı, Pınar Mahallesi ve Çayırbaşı Özkan ise İst. 2. Amatör ligde mücadelelerine devam ediyorlar (Bir kısım maçların bittiğini belirtelim).
            Liglerde küme düşen, küme çıkan takımlar elbette ki var ama ne olursa olsun İlçe olarak bilhassa futbol dalında hayli başarılı bir sezonu arkada bıraktı Sarıyer. Üzücü olaylar da olmadı değil. Örneğin büyük emekler sarf ederek Süper lige çıkan Bahçeköy’ün liglerden çekilmesi durumu var. Eğer gerçekleşirse yazık olur bunca emeğe… Nerede sponsorlar? Bu kulüplere küçük ama gelir getirici tesisler yapılamaz mı? Belediye bu kulüplere katkı veremez mi?
            Bu yazıdan amacım Yenimahalle Spor Kulübüne bir sayfa açmaktı ama genele dönüştü. Neyse kısa keselim de Yenimahalle Spor Kulübüne gelelim,
            Yenimahalle Spor Kulübü uzun yıllar mücadele ettiği liglerde başarılı sonuçlar alan bir takım. Son iki sezonda arka arkaya aldığı sonuçlarla adını haklı olarak duyurdu ve ilgi odağı oldu. 2011/2012 sezonunda ligi hiç yenilgi almadan bitirdi ve İstanbul I. Amatör Ligi yükseldi. 2012/2013 sezonuna da hışım gibi başladı. İki maçı kalmasına rağmen yenilgisiz Süper Lige yükselmeyi başardı. Son iki maçı kalmıştı ve en yakın rakibinden dört daha alttakinden altı puan ilerdeydi. Nasıl olsa şampiyon olduk havasına giren, takımı sahaya çıkarmakla görevli yöneticiler, futbolcuları motive edecekleri yerde, işi laga lugaya alınca beklemedikleri bir sonuçla karşılaştılar. Efendim, “Bir rakibimiz var ki, maçta olmadık şekilde hakaret ettiler, sövüp saydılar bize onlar mı çıksın?” Tabii çıkmasın ama onlar çıkmayacak diye ipe un sermeye hakkın var mı? Yok! 0 halde çıkacaksın oynayacaksın… Eeee olmadı iş kazaya geldi. Beklenmedik şekilde ikinci olan takım rakibine yenilince iş koptu. Yenimahalleli futbolcular da oyundan hepten koptular ve rakiplerine beklenmedik şekilde 2-0 yenildiler. Son maç ise daha enteresan bir maçtı. Bu maçı kazanmaları hatta berabere kalmaları halinde Lider olarak Süper lige geçeceklerdi. Yenilmeleri halinde ise ikinci olarak! Ama takımın motivasyonu bozulmuştu bir kere. İnançsızlık artık inançları olmuştu ve üçüncü sıradaki rakibi karşısına çıktılar. Bu rakiplerine de kendi saha ve seyircisi önünde 4-1 yenilerek sahadan başı eğik ayrıldılar.
            Yenimahalle Süper Ligi yükselmesine yükseldi ama 35 hafta yenilgi almayan takım bu unvanını arka arkaya iki yenilgi alarak yitirdi. Ligin en az gol yiyen  (6 gol) iki kalecisinden biri olan kalecileri bir maçta (6) gol yiyerek bu unvanı da kaybetti. Oysa Yenimahalle defansı gerçekten güçlü bir defans, orta sahası yetenekli elemanlardan kurulu, forvetindeki elemanlar gerçekten iyi adamlar. Kalecileri ilerisi için ümit veren bir yetenek! İşte böyle elemanlara sahip olan takıma son iki maçta alınan sonuçlar yakışmadı.
            Yenimahalle Spor Kulübünün antrenörü Bülent Akatay’ı kutlarım, aylardan beri devam eden gayretli çalışmalarının semeresini görerek haklı olarak alkışları hak etti. Ama takımın sahaya çıkan sorumlu yöneticisi nedense dengeleri tutmak için mi nedir, yükselme garanti edildikten sonra sustu! Sanki gözden kayboldu! Benim bildiğim; Yenimahalleliler müthiş hırslıdır, rakiplerine karşı kıskançtır, asla pes demezler, o nedenledir ki maçlarını yüzlerce seyirci takip eder. Maçlarını da söke söke kazanırlar.
            Ama yine de hakkını vermek gerekir. Avuç içi kadar bir mahalleden İstanbul Süper ligine bir takım yükselebiliyorsa yöneticisinden teknik direktörüne, futbolcusundan taraftara ve kulübün başarısı için destek olanları tebrik ve takdir etmek gerektir.
            Süper Lige bir Sarıyer takımı daha yükseldiği için gururluyuz. Bu gururu Sarıyerlilere yaşatanları kutluyoruz, ve “Yenimahalle Buraya” diye bağırarak alkışlıyoruz.
            Gönül istiyor ki bu büyük başarı Şener Çınar, Yakup Kaptan ve Erdoğan Kirmanoğlu’na adanmış olsun.
Yazan İbrahim BALCI