Son Dakika Haberler

SARIYER S. K. GÜNÜ BİRLİK YAŞAMAZ.İbrahim BALCI

SARIYER S. K. GÜNÜ BİRLİK YAŞAMAZ.İbrahim BALCI
Okunma : 86 views Yorum Yap

Sarıyer, üç lig maçında ikisini deplasmanda oynadı kaybetti, birini kendi sahasında kazandı. Puanı üç ve orta sıralarda! Olur mu? Olur! Neden olmasın! Futbol üç neticeli bir oyun! Her şey beklenir.
Beklenir ama beklendiği gibi olmadı ve K.Hamam yenilgisi ile kızılca kıyamet koptu. Hayret değil mi? Tabii ki hayret. Nedeni nedir hayret etmenin? Basit. Çünkü farklı Eyüp galibiyeti önce taraftarları ve sonrada yöneticileri çok farklı düşünceler sevk etti. Hatta “Bu takım şampiyon olur” diyenler bile oldu. Dereyi görmeden paça sıvandığı için! Oysa önce takımızın durumunu gözden geçirmemiz gerekiyordu. Yönetim kurulunun konumu nedir? Yönetim dışından destekler nedir? Bunların sorgulanması gerekirdi. Ama Nedense bunlar yapılamıyor.
Doğrudur, yöneticiler kim olursa olsun yaptığı transferlerin hep iyi olduklarını kabul ve iddia ederler! Taraftarlar da takımlarının her maçını kazanmasını, destek olanlar da verdikleri desteğin karşılığını görmek isterler. Bu dün de böyleydi bu gün de böyledir. Son maçtan sonra bunu gördük.
Bu konularda herkes haklı!!! Kendilerini haklı görenler haklı olanlar ne kadar haklı olduklarına inansalar da gerçekleri görmelidirler. Zira gerçekleri göremedikten sonra yanılmaya devam edeceklerdir.
Kulübün hangi koşullarda kongre yaptığını, yönetimin nasıl oluşturulduğunu, mali sorunların nasıl çözüldüğünü, 28 kişilik futbolcu kadrosundan elde sadece iki kişinin kaldığını, diğerlerinin serbest kaldıklarını, transferlerin nasıl ve hangi şartlarda yapıldığını, transferlerde kimin etkili olduğunu, gereği kadar araştırma yapılıp yapılmadığını, mutlak alınması gereken bazı futbolcuların alınamadığını, buna karşın adı sanı duyulmamış kişilerin alındığını, doğru olarak değerlendiremeyenler kendilerini haklı görseler de haklı değillerdir!
Bu insanlar yönetici olsa, taraftarda olsun yanılgıya düşmüşler demektir. Olaya herkes kendi cephesinden olumlu bakmak zorundadır. Olumlu bakarsak, kısır döngüyü ters yüz edebilir başarıyı yakalarız. Kulübün sorunları kişisel değil, toplumsaldır. Kararlar alınırken yöneticilerin görüşleri kesinlikle alınmalı ve öyle karara varılmalı, gizliliğe önem verilmelidir. Yönetim kurulu böylesi günlerde danışma mekanizmasını çalıştırmalıdır. Kulüp organlarına güven duymalı, deneyimli eski yöneticilerden oluşan Divan Yürütme Kurulundan görüş almalı varsa sorunlarını paylaşmalı ve taraftarlar aydınlatılmalıdır. Geç kalınmış değildir bu mekanizma her zaman çalıştırılabilir.
Sarıyer taraftarı bu sene iyi sınav verdi. Ancak Bandırma maçı dönüşü otobüse verilen zarar çok üzücü oldu. Alınan duyuma göre otobüsçüler kulübü araba kiralamak istemiyorlar. Taraftarların böylesi durumlara sebep olmaması gerekir. Taraftar kulübün zararına olacak tezahürat ve sair olaylar yapmamalıdır. Mesela deplasmana gidilecek hafta yönetim kurulundan otobüs istenmesi kabul edilebilecek bir olay değildir. Kulübe çoluk çocuklarının nafakasını veren, işinden gücünden olan yöneticilerden böyle bir talepte bulunmak asla doğru değildir. Taraftarlar da en az yöneticiler kadar fedakârlık göstermelidirler. Bunun başka çıkar yolu ve çaresi yoktur. Kulüpçülük bunu gerektirmektedir(Diğer kulüplerin örnek alınması da akıl kâri değildir).
Kulübe şöyle veya böyle dışarıdan maddi ve manevi katkıda bulunanlar ağızda sakız yapılmamalı, yarınlar önleri kesilmemelidir. Hele siyasi hava içine asla sokulmamalıdır. Kulübe siyaset bulaştırılırsa batış başlıyor demektir. Bunun örneğini bir defa gördük ve küme düştük. Şu anda böyle bir durum yok. Siyasetle uğraşan kulüp üyeleri , yöneticiler, aklı başında taraftar ve Sarıyerliler bu konuda çok duyarlı ama kendini Sarıyerli zanneden bazı kişiler ısrarla konuyu gündemde tutma uğraşı vermesi düpedüz terbiyesizliktir, ayıptır ve kulübe yapılacak en büyük kötülüktür.
Sarıyer Spor kulübü bugün sahaya çıkabiliyorsa, bunu sağlayanlara şükran borcumuz olduğunu unutmamalıyız. Onlara teşekkür edecek yerde onları yıkmaya çalışmanın anlamı yoktur. Bu gibi durumlarda “Kulübün onuru ile oynandığı” gerekçes i tüzüğün ilgili maddeleri uygulanır.
Yönetim kurulunun yapabileceği önemli bir görev daha var. Aylardan beri devam eden tüzük çalışmaları tamamlandı. Son kurulan komisyondan da geçti. Artık yapılacak iş olağanüstü genel kurulu toplamak ve tüzük taslağını burada tekrar görüşüp sonuçlandırmaktır.
Kulüple ilgili herkesin aklıselimi