Son Dakika Haberler

YUSUF ZİYA’DA BÜYÜK BOĞUŞMA! İbrahim Balcı

YUSUF ZİYA’DA BÜYÜK BOĞUŞMA! İbrahim Balcı
Okunma : 176 views Yorum Yap

Sarıyer ligin üst sıralarındaki Nazilli Belediye ile Yusuf Ziya Öniş Stadında karşılaştı ve 3-3 berabere kaldı. Tabiri caizse, Yuzuf Ziya Öniş Stadında “Büyük boğuşma” verildi.

                Sarıyer kendi sahasında kazanamıyor! Bu bir korku eseridir. Bunu yenmek azmi ile sahaya çıkan futbolcular maça iyi başlamalarına rağmen çabuk çözüldüler. Sinan’ın hatalı pası sonucu rakip geliştirdiği akınla ilk golünü buldui. Bu golle Sinan moral olarak yıkıldı, takım adeta dağıldı. Oyuna rakip hakim oldu ve devreyi (0-1) galip bitirdi. İkinci yarıya da rakip takım iyi başladı. Takımlar kıran kırana bir mücadele vermesine rağmen oyuna ağırlığını koyan rakip takım oldu ve 64’cü dakikada ikinci golünü buldu.  Sarıyer’in gelişi güzel ve şuursuz atakları beklenmedik anda sonuç verdi.  80’ ci dakikada sağdan yapılan ortaya Melih’in ceza alanı dışından aşırtma kafa vuruşu, ileri çıkan kalecinin şaşkın bakışları arasında Sarıyer’in birinci olarak ağlara takıldı. Bu golle birlikte ataklarını geliştiren Sarıyer 82’ci dakikada beraberlik golünü buldu. Ulaş sağ kulvardan kaydı ve sert şutu rakibe çarpınca kontrapiye kalan kaleci sadece seyirci oldu ve durum 2-2 ye geldi. Maçın son dakikaları Sarıyer baskısı altında oynanırken ani bir atak geliştiren rakip, santraforunun iki Sarıyerli arasından sıyrılıp topu penaltı üzerinden Ethem’in altından Sarıyer ağlarına göndermesi ile 2-3 öne geçti. Artık maçın bu şekilde sona ereceği zannedilirken 90+2 de Sarıyer bir gol daha buldu. Serhat’ın uzun topu ile sağ kanattan atağa kalkan Ulaç ceza sahası üzerinden çok sert vurdu, kaleci topu ancak çelebildi. Pozisyonu iyi izleyen Yunus yakından aşırtma bir kafa vuruşu ile takımının beraberlik (3-3) golünü kaydetti ve takımlar puanları paylaştılar…

                Kısaca maçın özeti bu… Ama iki ayrı takım izledik. Birincisi sahaya korku ile çıkan bir Sarıyer, ikincisi istediği zaman çok şeyler yapabilecek bir Sarıyer.

                Sarıyer takımında çok eksik var. Öncelikle Sarıyer henüz takım hüviyetine sahip olamamış! Takımı sırtlayacak iki-üç adama kesin olarak ihtiyacı var. Çünkü orta saha yeterli değil! Top Sarıyerli orta saha elemanlarının ayağında hemen hiç kalmıyor. Topa gelişi güzel vurmalar, kısa ve sonuçsuz paslar, benden gitsin de ne olursa olsun zihniyeti berbat! İleri ikilide yer alanlar adeta rakip defans içinde kaybolup gidiyorlar. Ayrıca alan paylaşması, top alabilmek için boş alana kaçmak gibi bir anlayış hiç yok gibi… Takımın iyi oynaması gereken adamları çok bocalıyor. İşte Sinan örneği! Sinan, bugün seyrettiğimiz Sinan değil. Bu gol atamama korkusu nereden sindi üzerine anlamak mümkün değil! Bu korkuyu üzerinden atması gerekir. Barış’ın neden savruktu, neden istediklerini yapamadı? Ethem mutlak gollük bir poziyona geçit vermedi ama istediğimiz Ethem değil. Maça kendini verememiş gibi geldi bana. Emre Karaman ile Serhat iyi ama üçüncü golde adamı durduracak yerde birbirlerine ikram ettiler. Aslında rakibi ceza alanı dışında durdurabilirlerdi. Bilal hazır değil gibi geldi bana… Tevfik fazla bir varlık gösteremedi. Semih yine çalışkandı ama üst üste hatalı pas yapınca seyirci üzerine fazla geldi. Seyirci Melih’ten ne istiyor anlamadım! Melih takımın en çok koşan ve en iyi mücadele eden adamı olarak göründü. Elbette ki attığı gol tesadüf kokuyorsa da normal pozisyonları gol yapacak havayı bulacaktır. Menderes’den çok şeyler bekleniyor ama henüz beklenenlerin yarısını bile vermiş değil. Çok nazik, top ayağına geldiği zaman bir şeyler yapıyor ,bu maçta bunu da yapamadı. Oyuna sonradan girenler iyi görev yaptılar. Yunus tecrübesini konuşturdu takımını kurtaramadı ise de ipten aldı!

                Maçın hakemi kötü niyetli olarak değerlendirildi. 80’ ve 90+3 dakikalarda karanbollerden gol atıyorsun, hakem bunlardan birini her hangi bir bahane ile geçersiz saymıyorsa kasıtlı hareket etmemiş demektir.

                Büyük boğuşma da teknik direktörlerin taktik savaşı damga vurdu. Rakip takım gerçekten ligin en iyi ekiplerinden biri. İyi oynuyordu. Mehmet (95) takımın ön liberosu oyunu kurgulayan adamdı. Fatih (11) ortada serbest oynayan her tarafta görünen ve oyunu kontrol altına alan adamdı. Muğdat (8) ve Burhanettin (9) da skora gidecek adam olarak dikkat çektiler. Nazilli Belediye Teknik direktörü bir top kaybı yaptı diye 45’cı dakikada Mehmet’i ikinci yarıda da Fatih’i oyundan aldı ve orta sahadaki üstünlüğü kaybetti. Buna karşılık deneyimli Sarıyer Teknik Direktörü Mehmet birinci Menderes’in yerine Yunus’u (35), Bilal’ın yerine Turgay’ı (17) ve Semih ‘in yerine Egemen’i (41) sahaya sürerek oyuna ağırlık koydu… İstediğini de aldı… Büyük boğuşma beraberlikle sona erdi!

                Sarıyer teknik direktörü Mehmet Birinciye bazı önerilerim olacak: 1) Takımdaki bir kısım futbolcu moralman iyi değil, toparlanmaları için psikolojik destek gerekiyorsa verilmeli; 2) Takımda mücadele gücü var ama oyun ahengi yok, bu temin edilmeli; 3) Takım pas yapamıyor, bu handikap giderilmeli; 4) Her antrenmanda (Haddim olmayarak yazıyorum) üçlü, dörtlü, beşli, altılı, yedili, sekizli ekiple ortada sıçan oynanmalı ve böylece takımın pas yüzdesinin arttırılması sağlanmalı; 5) İkili, üçlü verkaç yapılamıyor bu hus us da çalışılmalı, 6) Futbolcuların iyi niyetinden kimsenin şüphesi yok ama bu yetenek meselesi, o nedenle takımın iki üç futbolcu ile takviye edilmesi için eleman aranmasına başlanmalıdır.

                Durum bu ama benim iki önerim daha var; 1) Sarıyerli taraftarlar yaşlı/genç İş Bankasının çıkardığı Sarıyer amblemli kredi kartından alarak kulübüne destek vermeli; 2) Stadın kapalı salon tarafındaki pano duvarı bom boş! Reklam alınarak bu boşluklar doldurulmalı ve bu şekilde kulübe mali katkı sağlanmalı. En azından 75-80 reklam panosu alabilecek kapasite var ama sadece 8 reklam var. Sarıyer Spor kulübü yönetim kuruluna, daha doğrusu yöneticilere hiç yakışmıyor! İki-üç kişilik ekiple dolaşılsa ve iş sahiplerinden reklam istense, bu konuda belediyenin de desteğinin sağlanması yoluna gidilse, kulübün transfer yasağına konu olan borcunun bir kısmı kapatılabilir bu da yeni birkaç futbolcu alınmasını sağlar.

                Bizden hatırlatması….