Son Dakika Haberler

Çanakkale Zaferinin 100.yılı kutlu olsun

Çanakkale Zaferinin 100.yılı kutlu olsun
Okunma : 62 views Yorum Yap

mahiye_451915 yılı 18 Mart günü Çanakkale’de Türk ordularının düveli muazzamaya karşı kazandığı zafer günüdür. Hepimize kutlu olsun.

Düşmanlarımızın yenilgiyi hala sindiremedikleri, bu günü içeriğinden uzaklaştırmaya çalıştıkları ve hatta bu günü unutturmaya çalıştıkları bir gerçektir.

Anafartalar komutanı Mustafa Kemal’in yanında beni yakından ilgilendiren bir kahraman daha vardır; Tabip Miralay Mehmet Arif. Aile kökleri Rize Portakallık Mahallesindeki Fincilerle bağlantılı olduğu halde doğduğu yer Adana olduğu için oralı gösterilir. Kafkas cephesinde savaşmış bir Mehmet Arif daha vardır, ikisi birbirine karıştırılır.

Adını Ayıcı Arif olarak yazmak yanlıştır, bir kahramanın adı tarihe böyle yazılmaz. Conk Bayırında ve Sakarya Cephesinde Atatürk’ün yanında çekilmiş fotoğraflarına baktığımızda ne kadar önemli görevler yaptığını anlarız. Balkan Harbinde var, Çanakkale’de var, İstiklal Harbinde var, daha birçok yerde var. Sakarya Meydan savaşında başkomutan yardımcısı olmuş, Atatürk’ün dublörü olmuş. Eskişehir’de gönüllülerden oluşan Sıhhiye birliğini Büyük Taarruza hazırlamış, Yunanca bildiği için Kütahya’da Yunan karargahlarında köylü kılığında ayı oynatıcı rolünde dolaşıp malümat toplamış, ayıcı lakabı ordan takılmış.

Savaşın kaderinde önemli roller üstlenmiş, savaşın sonunda esir takasında görev almış, Eskişehir mebusu olarak meclise girmiş.

Belli ki Yunanlılar ve onları üstümüze salan İngilizler Mehmet Arif Beyi unutamamışlar. İzmir kumpasında adının listeye eklenmesinde onu tarihten silmek isteyen İngilizleri bir kenara not edelim. Hatta İzmir’de uyduruk iddialarla yargıladıkları Doğu Karadeniz tayfasından neden İngilizlerin nefret ettiğine bir neden daha var, bunu konuşalım. Malta’ya götürülen Osmanlı zabitlerinden onsekizinin bir denizaltıyla kaçırılmaları olayı. Bakın, bundan hiç söz edilmez, bu olayı da tarihten sildiler.

Bugünün Guantanamo’suydu Malta. Bu İngiliz kalesinde hapsedilmiş 160 esir Türk subaylarını kaçırmak kolay değildi. İngilizlerin ruhu duymadan çok büyük bir organizasyonla kaçırma gerçekleşti. Organizasyonunda Karadenizli Süleyman kaptanın Odessa’dan kaldırdığı tahtelbahir var. Odessa’da Sultan Galiyef ile görüşme yapan Talat Paşa, Bakü konferansına katılan Mehmet Arif, Türk ekibini Bakü’ye gönderen Kazım Karabekir ve diğerleri…

Bir İngiliz adasından esir kaçırmak… Affedecekleri şey değildi. İşte İngilizler o yenilgilerin rövanşını İzmir’de aldılar, en vatansever ve en kamucu sosyalist Karadeniz ekibine kumpas kurdular. Böyle düşünüyorum. Talat Paşa’yı Berlin’de öldürenlerin de İngiliz servisleri olduğu biliniyor.

Böyle düşünen sadece ben değilim. Balyoz kumpasıyla yıllarca içerde tutulan, kumpas ortaya çıktığı için salıverilen kahraman subaylarımızdan konuştuklarım da aynı kanaattedirler.

Tabip Miralay Mehmet Arif ‘in soyadı Finci’dir. Sarayın doktoruydu, Sultan Reşat’ın kızlıyla evliydi. Çocuklarının soyadları Finci olarak geçmektedir. Kızlarından biri kuzeni olan Hüseyin Avni Finci (Aka Gündüz) dedemle ile evlidir. Şair yazar romancı, Malta sürgünü ve 1934 Ankara milletvekilidir, Rize Portakallık mahallesinde aile bağları devam etmektedir. Atatürk 1934’de onu Ankara milletvekili yaparken Mehmet Arif Beyin damadı olduğunu biliyordu.

Bir ara verip, Aka Gündüz’le ilgili bir anı anlatayım. Vural Savaş’tan yeni dinledim.

Bir gün Beyoğlu’nda yürürken Pera Palas’ın penceresine taş atmış. Atatürk’e şikayet etmişler. Atatürk de “Bunu unutun, görmeyin onu” demiş. Aka Gündüz nereye gitse karşısındakiler ona önce bu olayı sorarlarmış. En sonunda katıldığı bir toplantıda demiş ki; “Ben Pera Palas’a taş attım, tamam mı? Başka bildiğiniz varsa onu söyleyin.”

Atatürk’ün onu sevdiği ve koruduğu bilinirdi. Ekliyorum, Malta’ya götürüleceği zaman onu esir alan İngiliz işgalcileri Pera Palas’ta kalıyordu, orayı taşlamasının sebebi bu olmalıdır.

İzmir kumpasında yargılananlar on yıl sonra affedildi. Hala onları tarihe bir suçlu gibi yazmaları manidardır. Üstelik ortada bir suikast girişimi de yoktur. Tıpkı şimdiki Balyoz, Ergenekon ve Casusluk kumpasları gibi.

Mehmet Arif Finci dedemizin Atatürk’le Conk Bayırında çekilmiş olan fotoğrafı Ankara’da Dericizade arşivinde bulunmaktadır. Bu fotoğrafı okurlarıma sunuyorum: