Son Dakika Haberler

Artık Bütün Okularda İmam Yetiştirilecek.

Artık Bütün Okularda İmam Yetiştirilecek.
Okunma : 102 views Yorum Yap

Ülkemizde yeni eğitim yasası ile bütün okullarla imamhatip’e dönüştürülmeye başladı, Sözcü gazatesinden Saygı Öztürk’ün ilginç tespiti.

Milli Eğitim Bakanlığı‘nın İlköğretim Yasası‘nda yaptığı değişiklikle birlikte yurt genelinde 5 bincivarında imam hatip ortaokulu açılacak.Bakanlığın yeni bina yapamaması nedeniyle yıllardır ilköğretim okulu olarak kullanılan çok sayıda okul imam hatiportaokuluna dönüştürülecek.

Eğitimde 4+4+4 hazırlıkları başladı. Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçerimam hatiportaokullarının teşvik edilmesi ve yeni binaların bulunması için il müdürlüklerini uyardı. Müdürlükler de okul arayışına girdi.

Bakan’ın “öncelik verin” demesiyle, yaklaşık 5 bin ilköğretim okulu, bağımsız imam hatip ortaokuluna dönüştürülecek.

MEB genelgenin yanısıra il müdürlerine de, imam hatip ortaokullarının desteklenmesi için özel talimat verdi. Teşviklerle, imam hatip ortaokulu sayısının 5 bin civarında olabileceğini belirten bakanlık yetkilileri, imam hatip liseleri bünyesinde de ırtaokul kısımlarının açılacağını söyled, ve bu durumun da genelgede vurgulandığını kaydetti.

İmam hatip ortaokulları, mevcut ilköğretim okullarının bir kısmının bağımsız imam hatiportaokullarına dönüştürülmeswiyle oluşturulacak.

Bakan Ömer Dinçer‘in imam hatip ortaokulları açılmasına ilişkin genelgesi şöyle:

“İmam hatip ortaokullarının bağımsız ortaokul olarak kurulmasına öncelik verilecek. Bunun mümkün olmadığı durumlarda imam hatip liseleri ile birlikte kurulabileceklerdir. Ancak, bu durumda imam hatip ortaokulu öğrencileri ile imam hatip lisesi öğrencilerinin okul giriş-çıkış kapıları ile bahçe gibi ortak kullanım alanlarının öğrencilerin yaş seviyeleri dikkate alınarak imkanlar dahilinde düzenlenmesi sağlanacaktır.”

Saygı Öztürk / Sözcü