Son Dakika Haberler

Atanmışlar Seçilmişleri Nasıl Yönetecek! Oya Tümer

Atanmışlar Seçilmişleri Nasıl Yönetecek! Oya Tümer
Okunma : 119 views Yorum Yap

Seçilerek göreve gelmiş İstanbul il kadın kolu Başkanlığının istifa ile boşalan koltuğuna bir gece yarısı operasyonu ile oldu  bittiye getirilerek kurul dışından bir başkan atanmıştır.

 Parti içi demokratik tüzük hiçe sayılarak il kadın kurulu üyelerine baskıyla yapılan bu atamaya (seçim) süsü verdirilmiştir.

 Bu atamayla kurul daha yolun başında yara almıştır.

 Seçilerek iş başına gelen il kadın yöneticilerinin bu atamayı içlerine nasıl sindirdikleri oldukça merak konusudur, kendi aralarından bir başkan seçemeyen bu kurul kendine güvensiz bir görüntü çizmiştir,

 Yerel seçime gidilen bu önemli süreçte yazın seçimle iş başına gelen otuz dokuz ilçe kadın yönetim kurulu ve başkanlarının da bu atamayı etik ve demokratik bulmadıkları açıkça ortadadır, hal böyleyken bir atanmışın seçilmişleri nasıl yöneteceği sorgulanmalıdır.

 Bu antidemokratik uygulamayla ben yaptım olducu bir yönetim anlayışı örgüte baskıyla hakim kılınmıştır.

 “Anti demokratik uygulamayla atama yolunun bir kez açılması, ilerdeki yanlışlara da davetiye çıkartılması demektir, bu parti tüzük ve yönetmeliğinin açık ihlaliyle İstanbul kadın örgütünün uzun süre yönetilemeyeceği açıkça ortadadır,”

 Örgüt ve seçilmiş başkanlar bu tüzük ihlalini kabullenmemelidir.

 Seçilmiş ilçe kadın kolu Başkanlarının atamayla gelmiş bir Başkandan görev ve talimat almaları beklenemez, seçimle iş başına gelmiş olan kadın kolu Başkanlarının bu sorgulamayı örgüt adına yapmaları bir parti görevidir.

 Genel kadın kolu Başkanı ve İstanbul il yöneticilerinin, İstanbul il kadın kolu Başkanlığına yaptıkları bu atama CHP nin demokratik ilkelerine ters bir uygulamadır,

 Bu sorumluluğu taşıyan tüm il yöneticilerinin yaptıkları yanlıştan dönmeleri gerekir.

 “İstanbul il kadın kurulu yönetimi toplanarak kongre kararı almalı ve kırkbeş gün içinde yapılacak bir seçimle örgüt içerisinden yeni başkanını seçmelidir.”

  İstanbul il kadın kurulu alacağı bu demokratik kararla, hem saygınlığını koruyacak,  hem de parti içi demokrasiye olan bağlılığını göstermiş olacaktır. 

 Sorumlu parti yöneticilerine düşen görev, sorgulamadan biat edip kendilerine dayatılanları kabullenmek değil, demokratik kuralların uygulanmasını sağlamak olmalıdır.

  Öncelikle kendi içerisinde demokratik olmayan yönetimlerin halka demokrasi diye çırpınmaları inandırıcı olamaz, iktidara giden yolun öncelikle parti içi demokrasiden geçtiği unutulmadan bu aşamada herkesin üstüne düşen sorumluluğu yerine getirmesi gerekmektedir.

 

*OYA TÜMER

*Eski İstanbul kadın kolu Başkanı, (2009)Eski Meclis Üyesi. (2011)Millet Vekili aday adayı.