Son Dakika Haberler

CHP’de bir dönemin sonu. Harun Gürek

CHP’de bir dönemin sonu. Harun Gürek
Okunma : 96 views Yorum Yap

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin kavgasız, gürültüsüz ve en önemlisi seçme seçilme hakkının sonuna kadar kullanılabildiği son kurultayının ardından parti yönetimini belirledi.

Kılıçdaroğlu, AKP’ye ve diğer partilere demokrasi dersinin verildiği bu kurultaya giderken partide hizipçilik istemediğini açıkça söyledi ve bunun gereğini bugün belirlediği CHP Merkez Yönetim Kurulu ile yaptı.

CHP’de iki numaralı isim örgütlerden sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Nihat Matkap’tı biliyorsunuz.

Matkap, Kılıçdaroğlu’nun SSK Genel Müdürlüğü yaptığı dönemde, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı’ydı. Bir başka deyişle bir dönem Kılıçdaroğlu’na patronluk yapmış bir siyasetçi. CHP’deki eski hiziplerden birinin lideri.

Kılıçdaroğlu’nun, Gürsel Tekin’i örgütlerden sorumlu genel başkan yardımcılığı görevinden alarak yerine Matkap’ı getirmesi örgütte rahatsızlıklara neden olmuştu.

Matkap’ın görevi sırasındaki bazı uygulamaları ve yaptığı görevden almalar da “hizipçilik” suçlamalarına yol açmış, pek kamuoyuna yansımasa da partide tepki yaratmıştı.

Kılıçdaroğlu, eski patronunu, daha pasif bir göreve çekip, iki numaralı koltuğa, Baykalcı olarak bilinmesine karşın yeri geldiğinde Baykal’la çatışmaya girebilen birini tercih etti. Matkap’ı da sivil toplum örgütlerinden sorumlu genel başkan yardımcılığına getirdi.

Kılıçdaroğlu, böylece hem eski patronunu silip atmadı, incitmedi, hem de partide artık hizipçilik istemediğinin mesajını verdi.

Aslında, söz konusu mesajı daha önce CHP delegeleri vermişti. Deniz Baykal ve Önder Sav’ın belirlediği delegeler neredeyse oy birliği ile Kılıçdaroğlu’nu genel başkanlığa seçerek yapmıştı bunu.

Bunlar CHP’de artık bir dönemin tamamen kapandığının işareti.

CHP, neredeyse 40 yıldır iktidar yüzü görmedi. Eğer görmek istiyorsa partide kişi bazlı gruplaşmalara dayanan, partiyi küçültükçe küçülten, bize özgü hizipçilik kavramını ortaya çıkaran o dönemi kapatmak zorunda.