Son Dakika Haberler

FETHULLAH GÜLEN’İN KÜRT SORUNUNDA DERDİ NE?Ahmet Nesin

FETHULLAH GÜLEN’İN KÜRT SORUNUNDA DERDİ NE?Ahmet Nesin
Okunma : 22 views Yorum Yap


anesin_1Ülkeyi yönettiğini zanneden imam yurt dışında ülkeyi yönetmeye çalışan imama vekaleten imam olmayan ama imamları çok sevip, sevgisinden sıkça ağlayan Bülent Arınç’ı gönderince, yurt dışında ülkeyi idare ettiğini sanan imamın, yurt içinde ülkeyi idare ettiğini sanan imama söyledikleri haliyle çok önem kazandı.

İmam olmayan elçinin dediklerine göre yurt dışındaki imam yurt içindeki imamı bir seviyormuş, bir seviyormuş, anlatmakla bitmezmiş. Zaten aralarında sorun da yokmuşturmuş. Olsaymıştırsa da bunlar ülkenin yüksek menfaatleri içindirmiştir zaten. İmam olmayan Arınç yurtdışındaki imamı politik olarak ziyaret etmişmemiş zaten, kendisi Manisa’da avukatlık yaparken, yurt dışındaki imam da aynı yere tayin edilince annesi onlara yemekler yapmışmış, beraber imambayıldı, vezirparmağı, kaygana, kadın budu, hanım göbeği, cıvıklama, oturtma ve köpoğlu yediklerinin anısına ziyaret etmişlermiş. Ne yalan söyleyeyim, kim bana bu yemekleri yapsa asla unutmam onu, Çin’de de olsa, Maçin’de de olsa arar bulurum.

Neyse, yedikleri onların olsun da yurt dışından Türkiye’yi idare eden Kürtlerle barış konusunda neden rahatsız, bu kadar yemek midesine mi oturdu acaba? İmam, PKK’nin geri çekilmesi için “Hükümet tam hazırlıklı değil. PKK tek bir yapı olmaktan çıktı, o nedenle alternatif planlar gerekir ki, onu görmüyorum. PKK heran farklı bir tavır gösterebilir.” buyurmuşturlarmış.

Bu geri çekilme olayına hükümet nasıl hazır olmalıydı bilmiyorum ama bana göre esas hazır olmayan PKK, çünkü PKK yapılan bişey üzerine değil, verilen sözler üzerine çekiliyor. Daha önce çekildiğinde de kaç gerillasının katledildiğini artık bilmeyen yok. O yüzden toplu olarak geçmiyorlar sınırı, heran birileri vazcayabilir endişesi hep var. On küsur gündür Diyarbakır Kitap Fuarı’ndaydım, 4. Yapılan fuarlardan en durgununu yaşadık, çünkü herkes tedirgin, herkesin kulağı telefonda, yüzlerinde mutluluk ve endişe beraber okunuyor, yine çocuklarının, kardeşlerinin başına bişey gelmesinden korkuyorlar. Böyle bişey hükümetin programında olmayabilir, barışı istemeyen herkesin heran yapacağı bireysel bişey de olabilir, bunun ürkekliği var Kürtlerde. Dün Van’a geldim, burası da şimdilik güllük gülistanlık, neşe içinde değil. Herkes benim ne düşündüğümü ve ne kadar güvendiğimi soruyor.

Gelelim yurtdışından ülkeyi idare ettiğini sanan imamın yurt içinde ülkeyi idare ettiğini sanan imamdan istediği alternatif planlara. İşte o planlar Kürdistan’da Gülen üzerinden yürütülmezse olmazı var kendisinin. Barış harekatı hükümetin, doğal olarak yurtiçindeki imamın başarısı olarak gözüküp de oralardaki BDP dışındaki oyları Gülen yerine Erdoğan, doğal olarak da bir dahaki seçimlerde, Gülen milletvekilleri yerine Erdoğan milletvekilleri seçilirse işte o zaman alternatif plan işlememiş olur ki, bu da yurt dışındaki imamı son derece rahatsız eder, bunca yediğinden dolayı rahatsız eder, kimileyin ishal, kimileyin de kabız yapabilir. Arka arkaya patlıcan oturtma, vezir parmağı ve imam bayıldı yemiş gibi olursun ki, hafazanallah fenalık geçirir, sonra da bu barış ortamında halkımın saatlerce Arınç’ın fonda senin ağlamanla hüngürdemelerini dinlemesine vesile olursun, yazık edersin. Demedi deme…