Son Dakika Haberler

TURGUT ÖZAL DÖNEMİ SİVİL DARBEDİR NAGEHAN ALÇI!..Ahmet Nesin

TURGUT ÖZAL DÖNEMİ SİVİL DARBEDİR NAGEHAN ALÇI!..Ahmet Nesin
Okunma : 94 views Yorum Yap

Dün gece otururken sonunda “Mazoşist” olduğuma karar verdim. Gecenin bir yarısı oturmuş Nagehan Alçı’yla Ahmet Kekeç’i izlerken yakaladım kendimi. Nasıl bu kadar cahilane konuşuyorlar anlamıyorum, daha doğrusu bunları TV kanallarına neden çıkartıyorlar anlamadığım o. Çok bilgili iki kişiden biri olan Ahmet Kekeç Suriye konusunu anlatırken “Suriye Osmanlı döneminden bizim eyaletimizdi…” dediğinde bu insanların ne gibi düşleri olduğunu düşündüm.

Meclis darbeleri araştıracakmış, sıra geldi onu tartışmaya. Nagehan Alçı’ya göre sol Muhsin Batur’a solcu diyormuş. Büyük bir olasılıkla Nagehan Alçı bırakın solun Muhsin Batur’u solcu sanmasını Ahmet Altan’ı, Murat Belge’yi, Oral Çalışlar’ı solcu sanıyordur. Çünkü bu yorumu yapan birisi sol’un ne olduğunu bilmiyordur. Nagehan Alçı’ya göre sol Turgut Özal dönemine de sivil darbe diyormuş.

İşte burada haklısın Nagehan Alçı, Turgut Özal dönemi askeri darbenin devamı sivil darbedir. Yazacaklarımı anlayacağını sanmıyorum ama ben yine de neden o dönemin sivil darbe olduğunu anlatmaya çalışayım sana.

Herşeyden önce 12 Eylül darbesinin en önemli gerekçelerinden biri 24 Ocak kararlarıdır. Sana kararları detaylı olarak anlatmayacağım ama bu kararların uygulanması için otoriter bir rejim gerekiyordu, bu kararların uygulanması için grevlerin, boykotların olmaması gerekiyordu. Böylece bu ortam oluşturuldu. 24 Ocak kararlarının mimarı Turgut Özal’dır Nagehan Alçı, yani darbenin baş mimarı odur.

Turgut Özal 12 Eylül faşizminin başbakan yardımcısıdır, bu darbeci olmak için yeterli midir sence? Hâlâ anlamadıysan sana o dönemin bir bilançosunu vereyim:

 

10000 kişi göz altına alındı

1 milyon 683 bin kişi fişlendi.

Açılan 210 bin davada 230 bin kişi yargılandı.

7 bin kişi için idam cezası istendi.

517 kişiye idam cezası verildi.

Haklarında idam cezası verilenlerden 50′si asıldı (26 siyasi suçlu, 23 adli suçlu, 1′i Asala militanı).

İdamları istenen 259 kişinin dosyası Meclis’e gönderildi.

71 bin kişi TCK’nin 141, 142 ve 163. maddelerinden yargılandı.

98 bin 404 kişi örgüt üyesi olmak suçundan yargılandı.

388 bin kişiye pasaport verilmedi.

30 bin kişi sakıncalı olduğu için işten atıldı.

14 bin kişi yurttaşlıktan çıkarıldı.

30 bin kişi siyasi mülteci olarak yurtdışına gitti.

300 kişi kuşkulu bir şekilde öldü.

171 kişinin işkenceden öldüğü belgelendi.

937 film sakıncalı bulunduğu için yasaklandı.

23 bin 677 derneğin faaliyeti durduruldu.

3 bin 854 öğretmen, üniversitede görevli 120 öğretim üyesi ve 47 hâkimin işine son verildi.

400 gazeteci için toplam 4 bin yıl hapis cezası istendi.

Gazetecilere 3 bin 315 yıl 6 ay hapis cezası verildi.

31 gazeteci cezaevine girdi.

300 gazeteci saldırıya uğradı.

3 gazeteci silahla öldürüldü.

Gazeteler 300 gün yayın yapamadı.

13 büyük gazete için 303 dava açıldı.

39 ton gazete ve dergi imha edildi.

Cezaevlerinde toplam 299 kişi yaşamını yitirdi.

144 kişi kuşkulu bir şekilde öldü.

14 kişi açlık grevinde öldü.

16 kişi kaçarken vuruldu.

95 kişi çatışmada öldü.

73 kişiye doğal ölüm raporu verildi.

43 kişinin intihar ettiği bildirildi.

 

Turgut Özal bu dönemin sorumlusudur, sadece o dönemin değil, sonrasında da 12 Eylül faşizminin hiçbir yasasını değiştirmeden başbakanlık eden şahıstır. İstedikleri kadar Ahmet Altanlar, Cengiz Çandarlar hatta Çetin Altanlar onu demokrat sansınlar, Turgut Özal’ın 2 kişinin idam edilmesi için başbakan yardımcısı olarak verdiği imza bile tarihten hiç silinmeyecektir. Turgut Özal hükümeti askeri darbenin sivil devamıdır.

Bütün işler bir eşeğin başının altından çıkmış Nagehan Alçı, bunu biliyor muydun? Özal pilot olmak istemiş ama aynı AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın attan düşmesi gibi o da eşekten düşmüş ve bir kolu kısa kalmış. İşte bu eşek yüzünden Özal pilot yerine başımıza başbakan oldu.

Ne şans değil mi, Deniz Gezmişleri idam ettiren Süleyman Demirel Kırat’tan düştü, en çok faili meçhul cinayetlerin işlendiği dönemin başbakanı Tansu Çiller Kırat’tan düştü, 12 Eylül darbesinin mimarı Turgut Özal eşekten düştü, son sivil darbenin başbakanı Recep Tayyip Erdoğan attan düştü. “Türkiye’de sağ iktidarlar, darbeler, atlar ve eşekler” diye bir kitap mı yazsam ne!..

Ahmet Nesin Blog’s