Son Dakika Haberler

Muhalif Aşure! Mustafa Balcı

Muhalif Aşure! Mustafa Balcı
Okunma : 75 views Yorum Yap


muhalif_asure_1Muharrem ayı Hicri takvimin birinci ayıdır, Onucu gününde ismi Aşuredir.

Adem atanın tövbesinin kabul edildiği gün. Nuh Peygamber’in gemisinin karayı bulduğu gün. İbrahim Peygamber’in Nemrut,un ateşinden kurtulduğu gün. Musa Peygamber’in kavmini Firavun’un şerrinden kurtardığı gün. Yunus Peygamber’in balığın karnından kurtulduğu gün. Eyüp Peygamber’in dertlerine şifa bulduğu gün.

Saymakla bitiremeyeceğimiz bütün peygamberlerin refaha, kurtuluşa ve başarıya ulaştıkları gündür. Onun içindir ki Nuh Peygamber dahil ondan sonra gelen bütün peygamberler, Hz. Muhammed ve Hz. Ali de 10 Muharrem Aşure günü şükür ve senalarını ifade ederek, oruç tutmuşlar. Nuh Peygamber’in kurtuluş çorbasını pişirip fakir fukaraya yedirmişler, Hayır ihsan yapmışlar. Bütün tarihler o güne kadar olan, Muharrem ayının kutsallığı ve özelliğini böyle anlatırlar.

Muharrem ayını, Aşure ayının tarihini dahada uzatabiliriz.

+++

Yerel seçimler yaklaşıyor, siyasi dedikodular akıl almaz boyutta, herkes aday, her başkan seçimlerde kendisinin adylığının ilan edileceğini deklare ediyor.

Sarıyer de farklı ve farkındalık içinde olan çalışmalar mevcut.

+++

Sarıyer Belediyesi muharrem ayı vesile ile her mahallede aşure dağıtımına başladı, Dernekler kendi imkanları ile Aşure gününü kutluyor, misafirlerine Aşure ikram ediyorlar.

Ben hiç birine yetişemedim, sadece ellerinde üçer –  beşer tane evlerine Aşure getirenler gördüm. Ne bir fotoğraf karesi, nede işin önemini anlatan hikayeler dinledim,

Oysa Ramazan ayının tamamen siyasi propaganda amaçlı bir çok yönüne tanıklık ettim.

+++

Muhalif Aşure çok lezizdi.

muhalif_asureAşurenin son durağı Sarıyer merkez olunca ister istemez insanlarda kendi evlerinde günün önemi gereği evlerinde dükkanlarında aşure yaptılar.

Dostların bir arada olduğu hükümet konağında, Bakanlar ve meclis üyeleri daha yerlerini almamışlardı.

Limanın en güzel lokantalarından Kav Restaurant sahibi Emine Kav. Muharrem Ayı münasebetiyle Buğday, Nohut,Kuru Fasulye, Pirinç,Kuş üzümü, Fıstık,Kayısı, Kuru Üzüm, Kuru Kayısı, İncir, Nar taneleri, Tarçın kullanarak enfes bir Aşure yapmaya başlamış,

Meclisin ilk mebusu mutfağa girmiş, Emine Kav çalışıyor,

 Hayırdır, Kolay gelsin,

Hepinize Aşure yapıyorum.

Sen boşa yapıyorsun, ne zahmet ediyorsun, bak dışarıda Belediye Aşure dağıtıyor,

Ben görmedim demiş.

Aşurede kıvamını bulmuş olacak ki, Emine hanım mutfaktan dışarı çıkmış. İlk Mebusa aşureyi attırmış.

Mebus alanda yediği aşurenin tadı ile Emine Kav’ın aşuresini tadıp kıyaslayınca  senin ki harika tam Muhalif Aşure..

Ben Facebook da paylaşılan resimlerden gördüm gecenin bir yarısı, Muhteşem görüntüde olan Aşureden bana ayırmasını istedim.

Belkide yaşamımda bu kadar güzel aşureyi ilk defa tadıyordum. Bir gün sonra dolapta dinlenmiş, demlenmiş nefis bir Muhalif Aşure yedim.

Samimi olarak her zaman KAV Restaurant’ın menüsünde görmek istediğim damak tadı olanlar için vazgeçilmez olacak Muhalif Aşure denemenizi tavsiye ederim.

Limanın kenarında, nefis balıkların enfes ızğara kokusunda, boğazın kuzey rüzgaları bedenlerinizi soğuturken, Fırınlanmış helva yerine iddalı Muhalif Aşureyi tadarsanız, yaşamınızdaki iktidar hırsınızın, değişik renk armonisindeki düşünceleri kırpıştıran, hayallerinizdeki deniz kızını beklerken tarçın kokusu saracak etrafınızı, Nartaneleri ile süslenmiş bir gelinlik ve parmağında nar renginde Yakut yüzükler olduğunu göreceksiniz sevgilinin.

Muhteşem Muhalif Aşure..

Mustafa Balcı