Son Dakika Haberler

DEVRİM YAŞIDIR 40 Oya ENGİN

DEVRİM YAŞIDIR 40 Oya ENGİN
Okunma : 132 views Yorum Yap

Oya Engin
Oya Engin

40. yaş ne güzel bir yaştır aslında..
30 lu yaşların sonuna yaklaştıkça belli belirsiz bir telaş sarar insanı…Genç sayıldığımız günlere veda etmenin, yavaş yavaş orta yaş grubunu dahil olmanın dayanılmaz ağırlığı mı hafifliği mi bilemedim şimdi ne diyeyim işte o duygu sarar sarmalar insanları.. Bazıları bunu yüksek sesle dile getirir telaşla, bazıları ise hiç ses etmez ama içten içe kurtlar tarafından sessizce kemirilir…Belki sadece kadınlara has düşüncelerdir bunlar.. Erkekler ne düşünür bilemiyorum. Hiç konuşmadım 40 yaşına giren erkek arkadaşlarımla.. Ne düşünürler, neyin telaşına düşerler, kayıpları ya da avantajları nelerdir? Ama kadınlar bu duygusallığı yaşıyorlar.. 40. yaşını  gerilerde bırakmış biri olarak bundan eminim…
Geçen hafta çok sık görüşemediğim ama bu sebebin kendisini sevmeme mani olmadığı bir arkadaşım 40 yaşına girdi. Kendisini arayıp yeni yaşını kutladığım zaman ” 40 oldum Oya” dediğinde sesinde işte bu saydığım tüm telaşların tınısını hissedebildim.
Oysa bir  bilse ne güzel bir yaştır 40.  Devrim zamanıdır. Radikal kararlar alma zamanıdır. Geriye şöyle bir baktığın zaman yaşanmışlıkların bilançosunu çıkardığında eğer o zamana kadar yapmamışsan geç kalmışsan yani,  sana  taşıması ağır gelen, yoran, gereksiz insanları bir çırpıda hayat çemberinin dışına çıkarma zamanıdır.
İlk hafifliğin derin hazzını yaşadıktan sonra  kendine çeki düzen verme zamanıdır. En önce kıyafetlerden başlamalıdır. Renk özgürlüğüdür, model özgürlüğüdür. “Aman bu yaştan sonra ” deme lüksüdür… Sağlıklı yaşama merak sarma zamanıdır. Artık yaş kemale ermeye başladı, az biraz kendime dikkat etmeliyim deme zamanıdır.
Telaş zamanıdır. O güne kadar yapmak isteyipte bir türlü yapamadığın işlerin listesini yapma, önem sırasına koyma ve bunları gerçekleştirme zamanıdır.. Küçük çabalarla ulaşılabilecek kısa vadeli hedefler koyma zamanıdır…Hayattan ne istediğini bilme zamanıdır. Kendinizi tanımanın, yaşamınıza sokacağınız insanları elemeye tabi tutma, seçici olma zamanıdır.
Ben deme zamanıdır. Artık en çok kendini sevme, diğerlerini umursamama zamanıdır…Aptalca hatalar yapmama, yapılmış hatalardan ders alma zamanıdır. Devrim yaşıdır 40. yaş.
Arkadaşıma  da söylediğim gibi aslında  40 yaş bir kumbaradır.. İnsan 40 yaşına kadar kendi bedenine, beynine, yaşamına, maneviyatına birikim yapar. Kumbarasını bu birikimlerle doldurur. 40 yaşından sonra bu kumbarayı açar ve birikimlerini harcar. Artık hangi konuda  ne biriktirebildiyse…
Tüm 40 yaşına ulaşmış  insanlara  kumbaralarındaki güzel birikimlerini sağlıkla, sevdikleriyle , mutlulukla harcayabilmelerini diliyorum…
 
Oya ENGİN