Son Dakika Haberler

AKP karşısında demokrasi arayışını destekleyen herkesin CHP’de yeri var,

AKP karşısında demokrasi arayışını destekleyen herkesin CHP’de yeri var,
Okunma : 104 views Yorum Yap

HalukkocHaluk Koç HDP – CHP ittifakına ilişkin açıklamalarda bulundu.
CHP’nin kendi adayları şel seçime gireceğine değinen Koç, cumhuriyet halk partisinin her kesimin desteğine ihtiyacı var, Herkesşn kafasına Göre aday icat etmemeleri gerekir dedi.
CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Haluk Koç, yerel seçimlerde HDP-CHP ittifakı iddialarına ilişkin CHP’nin her seçim bölgesinde kendi adaylarıyla seçime gideceğini belirtirken, “CHP’nin temsil ettiği, AKP karşısındaki güçlü demokrasi arayışını destekleyen herkesin CHP’de yeri var, desteğine de ihtiyacımız var” diye konuştu. BDP Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş ise “Olacaksa ilkeler düzeyinde belirlemeler yapılır” ifadelerini kullandı.
NTV yayınında sorularını yanıtlayan CHP’li Koç, yerel seçimler için CHP’nin kendi adaylarıyla ilgilendiğini ifade ederek, “Türkiye’nin bugün tek insan yönetiminde, yasama, yürütme, yargı erkinin birbirine karıştırıldığı, tek kişinin egemenliğinde, dış politikadaki yanlışları ve sosyal politikadaki çıkmazlarla bir sürükleniş içinde. Türkiye artık AKP’ye ‘dur’ demek zorunda. Önümüzdeki yerel seçimler birçok noktada genel seçim özelliği de taşıyacak. Onun için demokrasiye, özgürlüklere, hukukun üstünlüğüne ve gerçekten AKP karanlığına ‘hayır’ diyecek herkesin ki bilhassa büyük kentlerde AKP’nin karşısında en güçlü adaylar gözüküyor, CHP’nin adaylarına destek vermesi gerekir” dedi.
Herkesin kafasına göre aday icat etmelerinin mümkün olmadığını, genel pencereden bakmanın daha doğru olacağını belirten Koç, “Demokrasiye, özgürlüklere inanan herkesin AKP’ye ‘dur’ demek için CHP adaylarını, İstanbul’da, Ankara’da ve diğer kentlerde desteklemesini öneririm” diye konuştu.
“CHP her seçim bölgesinde kendi adaylarıyla seçime gidecek” diyen Koç, “CHP’nin temsil ettiği, AKP karşısındaki güçlü demokrasi arayışını destekleyen herkesin CHP’de yeri var, desteğine de ihtiyacımız var” ifadelerini kullandı.
DEMİRTAŞ: OLACAKSA İLKELER DÜZEYİNDE OLUR
İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adaylığı için CHP ile ittifak iddialarını açıklık getiren Demirtaş ise Diyarbakır’da yaptığı açıklamada şöyle konuştu:
“HDP’nin seçimlere gireceği yerlerde HDP yönetimi tümüyle bu ittifak çalışmalarında, seçim çalışmalarında yetkilidir. Dolayısıyla BDP olarak bizim doğrudan söz söylememiz işleyişimize aramızdaki ilişkiye de aykırı olur. BDP’nin bir yaklaşımı var. Özellikle Türkiye’nin metropol kentlerinde HDP iyi bir örgütlenme ve çalışmayla büyük bir oy potansiyelini ortaya çıkarabilir. Bu kazanımın başarıya dönüşebilmesi için bazı illerde ve ilçelerde ilkeli ittifaklara açık olması gerektiğini düşünüyoruz. Ama bu saate kadar HDP ile CHP ya da başka bir parti arasında resmi ya da gayri resmi bir ittifak görüşmesi olduğunu söyleyemeyiz. Tartışmalar oluyor biz de izliyoruz. HDP zaten eş başkanları aracılığıyla ilkeli, şeffaf ve açık ittifak ve işbirliğine kapalı olmadıklarını belirttiler. Dolayısıyla bu tür görüşmeler önümüzdeki günlerde olabilir, ihtimal dahilindedir. Bu böyle gizli kapalı kapılar ardında yapılacak işler değil. Olacaksa ilkeler düzeyinde belirlemeler yapılır. Halkın kamuoyunun karşısında çıkılarak, hangi temelde nereler için ittifak yapıldığı halkla paylaşılır.”