Son Dakika Haberler

HAKSIZ TUTUKLAMA CEZAYA DÖNÜŞMÜŞ DURUMDA’

HAKSIZ TUTUKLAMA CEZAYA DÖNÜŞMÜŞ DURUMDA’
Okunma : 92 views Yorum Yap

CHP Milletvekili Şenal Sarıhan, 15 Temmuz Darbe Girişimi gecesi emir komuta zinciri içinde Balıkesir Astsubay Meslek Yüksekokulu’ndan alınarak dışarıya çıkarılan öğrencilerin FETÖ kapsamında tutuklanmasını Meclis gündemine taşıdı.

SARIHAN SORU ÖNERGESİ VERDİ

Ankara Milletvekili Sarıhan, Başbakan Binali Yıldırım’ın yanıtlaması talebiyle verdiği soru önergesinde; görevi kanunlarca belirlenmiş olan ve askerlik kanunlarına tabi olan bu öğrencilerin, darbe girişiminin gerçekleştiği günde üstlerinden aldıkları emir/talimat doğrultusunda hareket ettiklerinin altını çizerek o gün yaşananları şu sözlerle anlattı:

Sarıhan; ‘K.K. Komutanlığı, her yıl mezun konumunda olan askeri öğrencileri, ülkenin çeşitli yerlerinde bulunan kışlalarda 15 günlük staj eğitimine almaktadır. Anılan öğrencilerden 58’i, 11-22 Temmuz 2016 tarihleri arasında Topkule Kışlası’nda görevlendirilmiştir. 15 Temmuz günü bu öğrenciler, önce “tatbikat var”, sonra da “Terör operasyonu yapacağız, polis kuvvetlerine destek olarak gidiyoruz” denilerek çeşitli araçlar ile dışarıya çıkarılmışlardır. Dışarıya çıkıldığında kanunsuz emir olduğunu anlamış olan öğrenciler kışlalarına dönmeye çalışmışlardır. Koğuşlarında polisi arayıp yardım isteyen öğrencilerden 47’si Bayrampaşa Çevik Kuvvete, 11 öğrenci ise Esenler Karakolu’na götürülmüşlerdir. Esenler Karakolu’na götürülenler serbest kalırken, diğer öğrenciler Silivri Cezaevi’nde tutuklu bulunmaktadırlar’

Eğitimlerinin bitmesine beş gün kala yaşanan darbe girişimi nedeniyle, tutuklanan öğrencilerin halen tutukluluk hallerinin devam ettiğinin vurgulayan Sarıhan, yedi aydır iddianame hazırlanmamış olmasını da eleştirdi. Sarıhan, bu durumda ‘Haksız ve makul olmayan bir tutuklamanın cezaya dönüştüğü açık değil midir?’ diye sordu.

‘HUKUK, KARAKOLA GÖRE DEĞİŞİYOR MU?

Sarıhan, aynı durumda olan 11 öğrencinin Esenler karakoluna gittiği için serbest bırakıldığını anımsatarak ‘47 öğrenci ise Bayrampaşa karakoluna götürülmüştür ve tutuklanmıştır. Ülkemizde yer alan yazılı hukuk kuralları karakola göre değişmekte midir?’ diye sordu.
Aynı koşullarda tutuklanmış olan Hava Harp Okulu öğrencilerinin ilk duruşmada tahliye edildiğini ifade eden Sarıhan, şu soruyu yöneltti: “Suçun varlığının ön koşulunun “kanıt” unsuru olduğu dikkate alındığında, yanıltıldıkları, kandırıldıkları, daha önemli olarak da emre itaat zorunluluğu olan bu öğrencilerin darbeye katılma gibi bir amaçlarının olamayacağı açıkken, tutukluluklarının sürdürülmesi halkın adalet duygularını zedelemeyecek midir?”

CHP’li vekil, darbe girişimi soruşturması nedeniyle oluşan iş yükünün hafifletilmesi ve adaletin daha hızlı işleyebilmesi için yeni savcı görevlendirmelerinin yapılıp yapılmayacağını da sordu.

Sarıhan son olarak; astsubay adaylarının kendilerinin, ailelerinin sıkı bir güvenlik soruşturulmasından geçirilerek okula alındığını belirterek, ‘Anılan öğrencilerin geçmişleri, yasa çerçevesinde mutlaka araştırılmıştır. Öğrencilerin, 6 aylık eğitim sürelerinde nasıl ve kimler tarafından etki altına alındıklarının araştırılması gerekir. Böyle bir araştırma yapılmış mıdır?’ sorularına ekledi.