Son Dakika Haberler

Aykut Bakay: Turizm sektöründe zihniyet değişikliğinin gerekli

Aykut Bakay: Turizm sektöründe zihniyet değişikliğinin gerekli
Okunma : Yorum Yap

Turizmci Aykut Bakay, 2022 sezonuna dair düşüncelerini, şu sözlerle belirtti: Pandeminin en önemli öğretisi, otelcilikte “Güven” oldu. Markaya güven ve sadakat… Kimler kazandı: Mevcut kaliteli personeli koruyan, maliyetlerine dikkat eden, kalite ve çizgini kaybetmeden satış ve fiyat politikasını iyi takip edenler.

Geçen seneye girerken de umutluyduk, turizm daha iyi olacaktı, rekorlar kırılacaktı, sayılar katlanacaktı… Her yıl söylendiği gibi…Bu sene de eline kağıdı alan herkes turizm patlayacak, bütçeler zirve yapacak, her yer turist dolacak diye yazılar yazmaya başladı… 2022 yılında hedefler; ziyaretçi sayılarını iki katına, turizm gelirlerini 3 katına çıkarmak.

Turizmde başarı neyle ölçülmel?

Ama aslında turizm, kişi sayılarıyla değil; işini düzgün yapan çalışanlarla, yöneticilerle ölçülmeli. Eğer bir şeyle övünülecekse de, bununla övünülmelidir… Ne zaman otel yerine personele yatırım yapılırsa, turizm o zaman patlar… Otele değil çalışana yatırım yapılırsa, işte o zaman kazanır turizm.

Otellere verilen yıldızlar, mermere, demire, ahşap işçiliğine değil, hizmet eden çalışanlara ve onların yöneticilerine verilir. Binanın her tarafı altın kaplı olduğunda, turizm düzelir mi?

Altyapı bozuksa, turizmi yarınlara taşıyacak turizmci yoksa; bilmem kaç milyon turist gelse ne olur? Yine resepsiyonist, garson, kat hizmetlisi aranıyor ve her yıl açık büyüyor. Hayaller ve gerçekler; yurt dışından ithal personel.

Her şeyden önce zihniyet değişmeli, sektör çalışanlarına değer verilmedi

Çalışanları piyon gibi gören, ezmeyi, sindirmeyi, korku vermeyi seven, yeni işe alınan çalışanı üç ay çalıştırıp, sonra işe yaramıyor diye çıkaran, iki ayda bir basit bahanelerle genel müdür değiştiren o kadar çok sevimsiz turizm işletmesi hortladı ki, herkesi otelcilikten soğuttu. Her şeyden önce zihniyet değişmeli. Sektör çalışanlarına değer verilmedi.

Müdürlük vasıfları taşımayan, işini doğru dürüst yapamayan ama laf salatasını iyi becerene müdürlük verdiler bu sektörde. Durum öyle bir yere geldi ki, her iki elemana bir tane müdür düştü. Müdürün de müdürü oldu. Elemanı olmayan müdürler topluluğuna döndü sektör. Ama gerçek çalışan kalmadı. Orantısız güç oluştu resmen.

Yetkilinin, yetkilisinin yetkilisi…

Karıncanın bir hikayesi vardır. Bilenler hatırlar; karınca çalıştıkça, onu kontrol etsin diye üstüne bir yetkili getirirler. Sonra o yetkiliyi de kontrol etsin diye, onun üstüne de bir yetkili verirler.

En sonunda o kadar çok yetkili ve amir olur ki, tek başına çalışan karıncayı işten kovarlar sebepsizce. Hikayeye bir cümle de ben ekleme yapayım: Hem de sezon sonunda, kışın ortasında, tazminatını da ya ödemediler ya da 8 taksite böldüler.

O yüzden 2022 turizmi benim için pozitif değil, zihniyet değişmedik negatiftir.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)