Son Dakika Haberler

İstanbul’a yakın 5 mavi bayraklı plaj

İstanbul’a yakın 5 mavi bayraklı plaj
Okunma : 3.845 views Yorum Yap

Güven veren ve sakinleştiren etkisiyle birlikte sonsuzluğu da ifade eden mavi renk için huzurun rengidir derler. Böyle düşününce, deniz kıyısında hissettiğimiz dinginlik ve rahatlık hali daha da anlamlanıyor sanki.

Öyleyse gelin İstanbul’a yakın olup Mavi Bayrak Ödülü almış plajlara doğru güzel bir yolculuğa çıkalım ve kendimizi mavinin huzuruna bırakalım!

MAVİ BAYRAK ÖDÜLÜ NEDİR?

Seçkin bir turizm ve çevre ödülü olan Mavi Bayrak, insan sağlığını ve doğayı koruma politikaları kapsamında, Uluslararası Çevre Eğitim Vakfı tarafından belli kriterlere sahip plajlara, marinalara ve yatlara veriliyor. Ödülü alabilmek için yüzme suyu kalitesi, çevre, eğitim, güvenlik ve erişilebilirlik gibi kriterlerin karşılanması ve sürdürülebilir olması önem taşıyor.
Türkiye Çevre Eğitim Vakfı’nın 2021 yılı verilerine bakıldığında, Türkiye’nin Mavi Bayraklı plajlarının sayısı 519 olarak görülüyor ve bu sayı ülkemizi, dünyanın en çok Mavi Bayrak sahibi 3. ülkesi yapıyor.

İSTANBUL ÇEVRESİNDE YÜZMEK İÇİN GİDİLEBİLECEK MAVİ BAYRAKLI PLAJLAR

ŞİLE UZUNKUM PLAJI, İSTANBUL

İstanbul’un tek Mavi Bayraklı plajı olan Şile Uzunkum Plajı, özellikle yaz aylarında çok sayıda yerli ve yabancı turist tarafından ziyaret ediliyor. Yüzme suyu kalitesi, çevre güvenliği, temizlik ve ulaşım gibi kriterler açısından iyi durumda olan bu plajda Mavi Bayrak, 2012 senesinden beri dalgalanıyor. Yani keyifli bir hafta sonu tatili için gönlünüz rahat bir şekilde Uzunkum Plajı’na gelip denizin ve güneşin tadını çıkarmamanız için hiçbir sebep yok! Şile’ye doğru yola koyulan herkese şimdiden iyi eğlenceler.

ŞARKÖY HALK PLAJI, TEKİRDAĞ

Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı Mavi Bayraklı Şarköy Halk Plajı, 700 m uzunluğa ve 15 m genişliğe sahip. Deniz seviyesinin sığ oluşu ile burası hem çocuklar hem de yüzme bilmeyenler için oldukça güzel bir plaj.

Şarköy Halk Plajı’na giriş ücretsiz. Plajın bulunduğu alanda şezlong, duş, tuvalet gibi imkanların yanı sıra büfe ve otopark da mevcut. Önemli değerlerden biri de plajda cankurtaran hizmeti bulunuyor olması. Halk plajı, Şarköy’ün merkezine 1,5 km uzaklıkta yer alıyor.

KARAMÜRSEL ALTINKEMER PLAJI, KOCAELİ

İzmit Körfezi’nin güney kıyılarına inerseniz sizi orada tüm güzelliği ile Karamürsel sahilleri karşılayacak. Karamürsel’deki Altınkemer Plajı da kıyısında dalgalanan Mavi Bayrak ile ziyaretçilerine uzaktan selam veriyor.

190 m uzunluğa ve 18 m genişliğe sahip olan Altınkemer Plajı, harika kumsalı ile göze çarpıyor. Plajda güvenlik için cankurtaranların yanı sıra ilkyardım ekipleri de bulunuyor. Plaj alanında piknik masaları, soyunma kabini, duş ve tuvalet mevcut. Eğlence arayanlar plaj voleybolu sahasında da zaman geçirebilir.

KARABİGA BELEDİYESİ HALK PLAJI, ÇANAKKALE

Kadınlar Hamamı Plajı olarak da bilinen Karabiga Belediyesi Halk Plajı, Çanakkale’nin Biga ilçesinde ziyaretçilerini bekliyor. Biga, İstanbul’dan biraz uzaklaşmak ve keyifli bir hafta sonu tatili yapmak isteyenler için sakin ve huzurlu bir atmosfer sunuyor. Kadınlar Hamamı Plajı’na ücretsiz olarak girilebiliyor. 600 m uzunluğa sahip olan Mavi Bayraklı plajda cankurtaran, şezlong, duş, soyunma kabini ve tuvalet gibi imkanlar bulunuyor.

ERDEK BELEDİYESİ ÇUĞRA MEVKİİ BELEDİYE HALK PLAJI, BALIKESİR

Altın gibi incecik kumu, çabucak derinleşmeyen denizi ve sunduğu manzaralar ile Çuğra Plajı, Erdek’in en popüler noktalarından biri. Mavi Bayraklı Çuğra Mevkii Belediye Halk Plajı’na giriş ücretsiz ancak şezlong, şemsiye, soyunma kabini, duş ve tuvalet gibi ihtiyaçlar plajdaki ücretli işletmeden karşılanabiliyor.

Bir şeyler yemek isterseniz Çuğra Plaj’ı çevresindeki restoranları tercih edebilirsiniz. Plaj alanında gözetleme kulesi, cankurtaran ve deniz güvenlik şeridi mevcut. Yüzmeye mola verdiğinizde sahil şeridinde yürüyüş yapabilir ya da kısa bir bisiklet turuna çıkabilirsiniz.

İstanbul’a yakın yerlerde tatil yapmak istiyorsan Odamax.com’da odan hazır!

Advertorial

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)